AÇIK BÜFEDE SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI

sağlıklı beslenme nasıl olur

1. Yemeğe çıkmadan önce ne yiyeceğinizi kafanızda belirleyin:
Yemeğe gitmeden önce neler yemek istediğinizi planlayın. Plansız yemeğe gidildiğinde çok fazla seçenek hem kafanızı karıştırır, hem de hepsinden bir parça derken fazlasıyla kalori almış olursunuz. Ayrıca pek çok lezzet bir arada yediğiniz için zevk ve doygunluk hissi de vermez. Bu yüzden menü iskeletinizi kafanızda belirleyin. Örneğin; et yemeği, 3 kaşık pilav ya da makarna ya da börek, 1 porsiyon sütlü tatlı, bol salata gibi.

 

2. Yemek almaya yaklaştıkça misyonunuzdan uzaklaşmayın:
Kendinizle konuşun. Nasıl mı? Gerçekten canınız ne yemek istiyor? Onu yedikten sonra eve gittiğinizde hala mutlu hissedecek misiniz, yoksa midenize mi oturacak yedikleriniz ve suçluluk mu hissedeceksiniz? Belki bu adımda zorlanabilirsiniz, ve nefisinize yenik düşebilirsiniz. O zaman sizin için işte 3. Önerimiz:

3. Tabağınıza tadımlık porsiyonlar alın:
Tabağınıza küçük tatlı kaşıkları ile koyun. Amacınız sadece tadına bakmak olsun. Küçük kaşıklar ile tadımlık alacağınız her şeyin hem tadını almış olacaksınız, hemde tabağınızda maksimum 1-1,5 porsiyonluk yemek olacak.

4. Tadına baktığınız yiyecek aslında çok hoşunuza gitmedi ise devam etmeyin ve tabağınızda kalsın.:
Çoğu insan tabağında yemek bırakmaktan hoşlanmaz ve tadını sevmediği şeyleri bile bitirmeye çalışır. Bu davranış aslında kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için çok da doğru değil. Dışarıda yediğimiz yemekler oldukça kalorili ve yağlı, bedenimiz tüm bunları hak etmiyor. Üstüne bir de tadı hoşuna gitmediyse uzak durmakta yarar var.
5. Tadını beğendiğiniz bir şeyden daha fazla alın:
Sırf tadını öğrenmek adına yiyemeyeceğiniz ama yemek için kendinizi zorlayacağınız yiyecekler yerine, sevdiğiniz bir lezzeti seçin ve ondan daha büyük porsiyon alın. Bu yöntem kalori alımınızı artırmayacaktır.

 

Uz.Dyt FERİN BATMAN

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap