AĞRILARA İYİ GELEN 6 YİYECEK

ağrılara iyi gelen besinler

 

Hepimiz hayatımızın her döneminde ağrılarla mücadele halindeyiz. Kimimiz baş ağrısından şikayetçiyken kimimiz karın veya bel ağrısı ile kıvranıp dururuz. Artık bir yeriniz ağrıdığında önce buzdolabınıza bir göz atmanızda fayda var. Belki de ağrınızı giderecek şey buzdolabınızda saklıdır.

İşte ağrılara iyi gelen 6 yiyecek;

Kırmızı Dolmalık Biber:

Dolmalık biber C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. İçeriğinde bir adet portakaldakinin iki katı C vitamini bulunur. Pek çok hastalığa faydası olan C vitamini, eklemlerin esnekliğini sağlayan bağ dokularını onarmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalara göre C vitamini eksikliği eklem rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Özellikle Artrit gibi hastalıkların habercisidir. Bu tip hastalıklardan korunmak için bol bol dolmalık biber yiyelim.

Ayrıca dolmalık kırmızı biberin içeriğinde ağrı azaltmaya yardımcı bir bileşen bulunmaktadır

Patates
Patates güçlü bir antioksidandır. İçeriğinde bulunan zengin antioksidanlar ile vücudunuzda zarar görmüş moleküllerin onarılmasına yardımcı olur.

Zerdeçal
Vücuda yayılmış kimyasal maddeleri yok etmek için en iyi ilaç zerdeçal. Vücutta dolaşan iltihapları gidererek ağrılarınızı azaltır. Tadını beğenmiyorsanız doktorunuza danışıp zerdeçal kapsüllerini deneyebilirsiniz. Tabiiki her şeyin tazesi daha makbul. Zerdeçalı çorba veya salatalarınıza katarak yiyebilirsiniz. Tavuk suyuna çorba ile iyi gider, bizden söylemesi.

Mantar
Severek yediğimiz sebzelerden mantar, özellikle migren ağrıları için bir numara. Araştırmalara göre riboflavin ve B2 vitamini migren ağrılarını azaltmada oldukça etkilidir. Ayrıca riboflavin beynin enerji metabolizması ile kas hücrelerini geliştirmeye de yardımcıdır. Bu anlamda B2 ve riboflavin bakımından zengin olan mantar migren ağrılarınıza iyi gelecektir.

Somon
Zengin bir omega 3 kaynağı olan Somon, kıkırdağa zarar veren enzimlerin üremesini engelleyerek ağrılarınızı hafifletir. Ayrıca somon şişlikleri gidermede ve karındaki sertliği azaltmada oldukça etkilidir.

Zencefil
Birçok hastalığa yararı olan zencefil, ağrılarınızı hafifleterek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ağrınız olduğunda bir bardak sıcak suya zencefil ekleyip kendinize zencefil çayı hazırlayın. Ağrınıza ne kadar iyi geldiğini kısa sürede fark edeceksiniz. Tadı acı gelirse bir kaşık bal ile tatlandırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap