AH ŞU GECE YEMEKLERİ

Gece yemeleri diye bir konu var… Evet aslında hepimizin muzdarip olduğu bu konuyu istekler üzerine ele almaya karar verdim. Gece yeme isteğimizin altında yatan çeşitli sebepler olabilir. Yapmamız gereken bizimkinin altındaki sebebi bulup onu ortadan kaldırmak :) 

 
Önce yeme isteğiniz psikolojik mi fizyolojik mi onu bulmalı… Kendinizi test edin, gerçekten karnınız gurulduyor mu? Kendinizi halsiz, yorgun ve aç hissediyor musunuz? Yoksa sadece canım bir şey istiyor ama ne modunda mısınız? 
 
Gece yeme isteğiniz fizyolojik ise; bunun sebebi tüm gün diyet yapacağım diye düşük kalorili, hatta düşük karbonhidratlı beslenmiş olmanızdan kaynaklanabilir. Tüm gün meşgul olan kafanız boğazınızı aklınıza getirmezken bedeniniz akşama kadar bu açlığı bir şekilde tolere etmiş olsa da artık evinize gelip kafanız rahatladığında da boğazınız sizi rahat bırakmaz :) Bu yüzden kan şekerinizin dengede olması çok önemlidir. Kan şekerini dengelemenin yolu da düzenli öğünlerden geçer. 3 saatlik aralıklarla kan şekerinizi dengeleyecek öğünler tüketmelisiniz. Ara öğünlerinizi asla atlamamalısınız. Aksi halde dalgalanan kan şekeriniz, eve döndüğünüzde size muhteşem sürprizler hazırlıyor olabilir :)) 
 
Peki bu öğünlerde ne yemeli derseniz… Sabah kahvaltınızı kuvvetli yapmanızı tavsiye ederim. Bol çeşitten zarar gelmez. Öğle yemeğinizde sindirimi zor herşeyi yiyebilirsiniz. Kırmızı et, balık, tavuk, bakliyatlar, tam tahıllı veya çavdarlı ekmekler vb… Akşam yemeğinde mutlaka pişmiş gıdaları ve özellikle sebze tüketmenizi öneririm. Aralarda kuruyemiş, meyve, kuru meyve, süt ürünleri tüketilebilir. Bunların tamamına uyup hala acıktığınız için gece yeme isteği duyuyorsanız; kefir-soda karışımı ya da keten tohumlu yoğurt karışımı iyi birer alternatif olabilir.  
 
Eğer psikolojik olarak yeme isteği içerisindeysek; önce gidip 1 bardak su için. Belki bu yeme isteğinizi kırabilir. Olmadı mı? Şimdi sizi meşgul edecek bir aktivite bulun, kitap okuyun ya da televizyonda en sevdiğiniz programı izleyin (günü değilse internetten açın), hava soğuk da olsa çıkıp temiz havada yürüyüş yapın veya 1 tane soda limon için :) Yine de fayda etmiyorsa küçük bir tabağa 1 adet meyveyi minik minik doğrayın ve 5 badem koyun. Elinize sürükleyici bir kitap alın (sürükleyici olması çok önemli :)) ), aklınıza geldikçe elinizi tabağınıza götürüp SADECE 1 ADET meyve ya da badem alın. Bütün gece bununla oyalanmaya çalışın. 
 
Ve sevgiyle kalmayı unutmayın :) 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap