ALTIN ÖĞÜN:KAHVALTI

1.1875915

Uyanamıyorum, vaktim yok, canım istemiyor gibi bahanelerle en çok atlanan öğündür kahvaltı. Kilo verme sürecinde de yapılan en büyük hatalardan biridir kahvaltıyı atlamak. Oysa ki 8- 12 saatlik açlıktan sonra vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan ilk öğün kahvaltıdır. Böylece kan şekeri olarak bilinen glikoz gereksiniminiz için birinci derecede kaynak oluşturmaktadır. Glikoz, beyin için en önemli enerji kaynağıdır, çünkü beyinde herhangi bir deposu bulunmamaktadır.Beyin fonksiyonları için glikoza gereksinim duyulduğu gibi gün içinde yapmış olduğunuz fiziksel aktivite için kaslarınızın da sürekli kan glikozuna gereksinimi vardır.

Yapılan araştırmalara göre yüksek proteinli kahvaltılar gün boyu açlık hissini yatıştırmada etkili olmuştur. Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta yetişkinlerde uzun süreli tokluk sağlar, eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ve akşam 7 den sonra cips ve şekerlemeler için kendinizi tutamıyorsanız gün içinde yumurta tüketmeyi deneyin.

İster peynirli, yumurtalı ekmekli klasik Türk kahvaltısı, ister yulaf-süt-meyve karışımları, isterseniz sadece meyve-ceviz olsun ama yeter ki sabah kahvaltınız her daim hayatınızda vazgeçilmeziniz olsun.

 

Diyetisyen Fatma Gönen

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap