ANTİOKSİDAN NE DEMEK?

antioksidan nedir

ANTİOKSİDAN NE DEMEK ?

Antioksidanlar, gıdalarımızın içinde bulunan, vücudumuzu oksidatif hasara karşı koruyan ya da yavaşlatan maddeler ya da besinlerdir.

Vücutta gerçekleşen ve oksidasyon denen bir grup kimyasal reaksiyon sonucunda ortaya çıkan serbest radikaller, bilhassa DNA üzerinde hasara yol açarak yaklaşık 80 farklı hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Serbest radikaller, vücutta metabolik yolla oluşabileceği gibi UV ışınlar, virüsler, radyasyon, çevre kirliliği, sigara dumanına maruz kalınması, enfeksiyon, stres, alkol ve bazı ilaçların alımı ile de oluşabilmektedir. Antioksidanlar ‘serbest radikal süpürücüleri” olarak görev yapar ve dolayısıyla bu serbest radikaller tarafından oluşturulan hasarı onarırlar. Kalp hastalığı, maküler dejenerasyon, diyabet, kanser gibi sağlık sorunlarının tümü oksidatif hasar tarafından oluşur. Antioksidanlar ayrıca bağışıklık savunmasını artırır ve dolayısıyla kanser ve enfeksiyon riskini düşürür.

Sebze ve meyvelerde bulunan lifler, tüketilen besinlerle birlikte alınan çeşitli zararlı maddeleri kendi yapısına bağlayarak dışkı ile vücuttan atmaktadır.
Antioksidan Hangi Gıdalarda Daha Çok Bulunur?

Genel olarak sıralamak gerekirse birçok sebze, meyve, çeviz, fındık, bitkisel yağlar, kırmızı ve beyaz et, balık tahıl gibi gıdalar antioksidan açısından oldukça zengindir. Antioksidan türlerine göre genel anlamda gıdaları sıralamak gerekirse;

A vitamini ve Karotenoidler

Havuç, kabak, brokoli, tatlı patates, domates, lahana, karalahana, kavun, şeftali ve kayısı (parlak renkli sebze ve meyve!)

C vitamini

Portakal ve limon gibi turunçgiller, yeşil biber, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, çilek ve domates

E vitamini

Fındık ve tohumlar, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağ ve karaciğer yağı

Selenyum

Balık ve kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, tahıl, yumurta, tavuk ve sarımsak

Flavonoid  ve Polyphenol

Soya sosu, kırmızı şarap, mor üzüm, nar, kızılcık, çay

Likopen

Domates ve domates ürünleri, greyfurt, karpuz

 

Lutein

Brokoli, kivi, brüksel lahanası ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler

Lignan

Keten tohumu, yulaf ezmesi, arpa, çavdar

Vitamin-Benzeri antioksidanlar:

Koenzim Q10

Glutathion

 

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap