Bayramda Beslenme önerileri

 

enjoy-eid

Ramazan boyunca metabolizma yavaşladığından, bayram süresinde aldığınız fazla kaloriler yağ olarak depolanacaktır.
Kahvaltı
Bayram sabahı dengeli ve hafif bir kahvaltıyla başlamak en iyi tercihlerden biri olacaktır. Yağlı-işenmiş etler, kızartmalar uzak durulması gerekenlerin başında gelir. Tam tahıllılar, az yağlı peynir, sebzeler ve kaliteli protein kaynağı olan yumurtayı da içeren sağlıklı bir kahvaltı yapın.
Ağır ikramlardan kaçının
Hem kendi aileniz, hem de misafirleriniz için düzenlediğiniz ikramlarda ölçülü olun. Tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın. Meyveler, zeytinyağlı hafif ara öğünler de uygun tercihlerdendir.
Öğünleri az ve sık olacak şekilde ayarlayın
Uzun süreli açlıklarla geçen bir dönemin ardından metabilizmayı ara öğünlerle yeniden tekrar desteklememiz gerekir. Ramazan boyunca küçülen mide kapasitesi için de ayrıca dikkatli olmak gerekecektir.
Tuz ve şeker kullanımında ölçülü olun
Besinlerle aldığımız sodyum dışında eklenilen tuz, yüksek tansiyon ve ödem gibi durumlara yol açar. Yine tüketilen şekerli besinlerdeki fazla kalori yağ olarak depolanacaktır.
Bol lif alın
Ramazan boyunca tembelleşen sindirim sisteminin çalışması, diyare, kabızlık, barsak spazmları gibi sıkıntıların yaşanmaması için bol lif içeren çiğ meyve sebzeler ortalama 5 porsyon kadar mutlaka tüketilmelidir.
Su tüketimini ihmal etmeyin
Ramazan boyunca oruçla birlikte azalan su alımını bayram zamanında takviye etmek gerekmektedir. Günde en az 2 litre kadar su içmeye çalışın. Özellikle yaşılar ve çocuklar, gazlı içecekler kahveler gibi yüksek şeker ve kafein içeren içeceklerden kaçınmalılar.
Diyabet ve tansiyon hastaları dikkat
Bayram zamanları bu kişiler için yüksek riskli zamanlardır. Unlu, yüksek şekerli gıdalardan uzak durmaları gerekir. Tansiyon hastalarası özellikle tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır. Düzenli diyete devam etmekle birlikte, bitkisel tatlandırıcılarla hazırlanmış sütlü tatlılar tercih edilebilir. Özellikle böyle bir rahatsızlığınız varsa, sakıncalı ikramlara hayır diyebilmelisiniz. Aksi takdirde, bayramlarda sıklıkla yaşanan şeker komaları gibi durumlarla karşılaşılınabilir.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap