Bel Kalça Oranı Nedir?

bel kalça oranı

Bel/Kalça Oranı Nedir?

Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla beraber, yağın nerede biriktiği daha önemlidir.
Karın çevresinde gerçekleşen yağ birikimi, vücudun diğer bölgelerinde (kalça, basen) olan yağ birikiminden daha fazla sağlık risklerine neden olur. Bel / Kalça oranı; zayıf veya fit olmanın göstergesi değildir. Özellikle bel bölgesi yağlanma hakkında bilgi verir; ki bel çevresindeki yağlanma organlara yakın bölge olduğundan hastalıklara davetiye çıkartan bir risk faktörüdür.
Bu yüzden kişideki hastalık risk faktörünün göstergesi olarak; ideal bel çevresi ölçüleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

BEL ÇEVRESİ (cm) RİSK YÜKSEK RİSK
ERKEK 94 cm 102 cm
KADIN 80 cm 88 cm

Bel / Kalça oranı ise; özellikle santral tipi ( ELMA TİPİ) obezitenin iyi bir göstergesidir. Kişinin beli ince ancak kalçası geniş ise; bu kişinin bel / kalça oranı düşük çıkabilmektedir. Bu yüzden; kişilerin sadece oranına bakarak zayıf olmaları hakkında yorum yapmak doğru değildir.

Bu oran özellikle santral tipi yağlanma olan kişilerde; obezite, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma, insülin direnci, yüksek şeker, bozuk lipid profilinin görülme olasığının daha yüksek olduğunun belirtisidir.
Bu oran cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Bel/Kalça oranı erkeklerde 1.0 , kadınlarda 0.8’in üzerine çıkmamalıdır. Sağlıklı kişilerde ise bu oran; bayanlarda 0,67 ile 0,80 arasında, erkeklerde ise 0,85 ile 0,95 arasında değişmektedir.

Diyetisyen Vildan KABATAŞ

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap