BESİN İNTOLERANSI HASTA EDİYOR

Besin intoleransı testi pinnertest

Besin İntoleransı Hasta Ediyor

Besin intoleransı hasta ediyor Besinler sadece alerjiye neden olmuyor, besin intoleransı da çeşitli rahatsızlıklarla sonuçlanıyor. Birçok sorunun altından besin intoleransı çıkabiliyor. Pinnertest intoleransları güvenilir bir şekilde tespit ediyor.

Besin intoleransı nedir?

Günlük hayatta sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğimiz birçok besin ya da rutinimizin parçası olan yiyecekler aslında metabolizmayı yorarak birçok rahatsızlığın tetikleyicisi olabilirler.

Alerjiden farkı nedir?

Alerji durumunda kanda ani bir şekilde IgE antikorları yükselir. Bu durumda, kaşıntı, kızarıklık, nefes alamama gibi belirtiler görülür. Bu sebeple intoleranstan çok daha kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Hangi rahatsızlıklar besin intoleransıyla ilişkili olabilir?

Gastrointestinal hastalıklar; mide ve bağırsak şikayetleri (diyare, konstipasyon, reflü, ülser ve mide sancıları), baş ağrıları, migren atakları, dermatolojik rahatsızlıklar (egzama, ürtiker, sedef), iskelet-kas sitemi rahatsızlıkları, eklem ağrıları- romatizma, metabolizma yavaşlamasına bağlı kilo vermede güçlük besin intoleransı ile bağlantılı olabilir.

Besin(Gıda) İntoleransı Neden oluşur?

Besin intoleransının oluşumuyla ilişkisi olduğu bilinen bazı durumlar vardır: İlaç kullanımı, geçirilen hastalıklar, barsak florasını değiştirerek bazı besinlerin sindirilmesini zorlaşınyor olabilir. Aynca besinlerde bulunan bazı bileşikler (histamin, salisilatlar veya katkı maddeleri), aşın tüketime bağlı toksik etki de intolerans oluşuma yol açabilir. intolerans kökenli rahatsızlıkların geçmesi için tek yöntem, belli sürelerle bu besinlerin diyetten çıkarılmasıdır.

Besin(Gıda) İntoleransı Nasıl anlaşılır?

Belirtilen rahatsızlıklara sahipseniz, ya da bu rahatsızlıklara kesin bir teşhis konulamamışsa bu durumda besin intoleransı etkili olmuş olabilir. Aynca henüz rahatsızlık oluşturmamışsa bile, tüketim devam ettiğinde bünyenizdeki zayıf olan noktadan patlak verecektir. Çölyak hastalığı ve laktoz intoleransı dışındaki intoleransları tespit etmek için dünya çapında en güvenilir besin intoleransı testi yöntemlerinden bir tanesi Pinnertest‘tir. İleri teknolojiyle donamlmış İtalya’daki laboratuvarlarda Microplate yöntemiyle aktif intoleranslar tespit edilebilmektedir

En yeni ve en gelişmiş teknolojiyi kullanan besin intoleransı testleri parmak ucundan kan alınarak yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap