CİLT VE BESLENME

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri

Doğru beslenme alışkanlıklarıyla, cildinizin güzelliğini ve gençliğini uzun süre korumak elinizde.

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşur. 70 kg. ağırlığında bir kişide 5 kg. kadar deri vardır. deri hücreleri en hızlı değişen hücrelerdendir. İnsan derisi, bireye bağlı olarak, 15 gün ile 3 ay arasında değişir. bu derece hızla değişen dokuyu beslenme durumu çok etkiler.
*Genel beslenme ve 5 besin grubu
Deri hücrelerinin sağlıklı gelişebilmesi ve yaşaması için su ve diğer besin öğelerince yeterli ve dengeli düzeyde beslenmesi gerekir. genel beslenme yetersizliğinde deri kirli, soluk bir hal alır, parlaklık ve şeffaflığını kaybeder. saçlar matlaşır ve keçeleşir, renk değişimine uğrar. yeterli beslenme için, ilk önce 5 besin grubu önerilen miktarlarda tüketilmelidir.
Hücrelere gerekli olan besin öğelerinin yeterince alınması için süt, peynir, yoğurt grubundan 3 bardak veya eşiti;
et, yumurta ve kurubaklagil grubundan 2 porsiyon;
sebze ve meyve grubundan en az 3 porsiyon;
tahıl grubundan 4 porsiyon alınması gerekir.

* deri hücrelerinin genç kalmaları ve elastikiyetlerini korumaları için, rafine olmuş şeker, beyaz ekmek ve hamurişi tüketiminden kaçınılmalıdır.

*aşırı tuz ve elektrolit dengesi
deri hücreleri için diğer bir zararlı ürün tuzdur. tuz doğal olarak yiyeceklerimizde zaten bulunur. yemeklere aşırı tuz ekleme veya salamura gıdaların fazla tüketimi alışkanlık haline gelmişse, bunun sonucunda hücre için çok önemli olan su hücre dışına çekilir; hücre de sağlık ve elastikiyetini kaybeder. Suyu hücre içinde tutan potasyumdan zengin olan gıdaların tüketimi de yararlıdır. Potasyumdan zengin gıdalar arasında özellikle nohut, mercimek, kuru fasülye, bezelye, fındık ve tüm taze meyve ve sebzeler sayılabilir. Günde 2 litre kadar su içmek de yararlıdır.

*Vitaminler
A vitamini cildi bakteri ve virüslere karşı dayanıklı hale getirip, vücuda girmelerini önler.
E vitamini özellikle yağların oksidasyonunu önleyerek hücre sağlığını korur. Selenyumla birlikte antioksidan enzimleri kurşun, cıva gibi zehirli maddelere karşı destekler. son yıllarda yapılan çalışmalar, e vitamininin hava kirliliğine karşı da önemli bir koruyucu etmen olduğunu göstermiştir. başlıca kaynakları yağlı tohumlar, fındık, yeşil yapraklı bitkiler ve tahıllardır. bitkisel yağlarda özellikle sızma zeytinyağında yüksek oranda bulunur, alerjik olmayan kişilerde fındık, yer fıstığı, susam gibi gıdaların tüketilmesiyle de sağlanabilir.. a ve e vitamininin en iyi kaynaklarından biri de balık yağlarıdır. bu yağlar prostaglandin hormon yapımını etkileyerek, hücrenin zararlı ürünlere karşı korunmasında yardımcı olmaktadır. kaynakları, uskumru, istavrit, palamut gibi yağlı balıklardır.

c vitamini ise hücre dışındaki oksidasyon ürünlerini etkisiz hale getirir. Özellikle, toksinlerin zararlı etkilerini azaltarak, hücrelere girişini önler ve böylece bu maddelerin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini engeller. başlıca kaynakları portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciye, kuşburnu, çilek, biber, lahana, karnabahar ve maydanoz, roka, tere gibi yeşil yapraklı bitkilerdir.

*cilt sağlığı için önemli bir öğe grubu da b vitaminleridir. Özellikle b2, b6, niasin, folik asit ve biotin yetersizliğinde dil, ağız, dudak ve burun kenarlarında yara, çatlak, ödem ve renk değişimleri görülür. bu grup vitaminlerin en iyi kaynakları yoğurt, kepekli ekmek, kurubaklagiller, fındık, karaciğer ve yeşil yapraklı sebzelerdir. yoğurt ayrıca içerdiği laktobasili mikroorganizmalarıyla vücudu toksinlere ve oksidasyona karşı koruyan çok yararlı bir gıdadır. karaciğer hemen hemen tüm vitamin ve minerallerin deposu olmasına karşın, toksinleri de biriktirdiğinden, özellikle çocuklara haftada 1 porsiyondan fazlasını önermem.

*sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek için, taze meyve ve sebzeler, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, havuç, domates, narenciye, rafine olmamış undan yapılmış ekmek, tahıllar, yoğurt, zeytin yağı, balık ve balık yağlarının sıklıkla tüketilmesi, buna karşın; tuz, şeker ve beyaz un gibi rafine gıdalardan, salam, sosis ve salamura gibi işlem görmüş gıdalardan, yanmış et ve yağlardan, yağlı et, çikolata ve margarin gibi doymuş yağ oranı fazla gıdalardan, ayrıca kişinin alerjisi olan gıdalardan uzak kalınmasını öneririm. bunun yanında sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak, cildin gereğinden önce yaşlanmasını önemli düzeyde önlüyor.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap