ÇOCUKLARDA OBEZİTE NEDEN OLUŞUR? RİSKLERİ NELERDİR?

child obesity1

Çocuklarda Obezite: Neden oluşur, Riskleri Nelerdir?
Son yıllarda çocuk obezitesinde tehlikeli bir artış yaşanıyor. Amerikada her 3 çocuktan biri; ülkemizde de çocuk nüfusunun ortalama %25’i obez ya da ideal kilosunun üzerinde olarak belirtilmiş. Bu oranın her geçen gün arttığı biliniyor. Bu oranlara bakılarak, gelecek nesilin hem obezite hem de obezitenin oluşturduğu hastalıklar açısından yüksek risk taşıdığını söylemek mümkün.

Peki çocukları hangi etkenler bu duruma yönlendiriyor?
Yaşam tarzı: Çocuların aktif oyun oynadığı zamanlar artık geride kaldı. Video oyunları, tablet telefon kullanımlarıyla çocuklar hareketsiz bir yaşama mahkum ediliyor.
Beslenme tarzı: Ödül olarak fast-food, şekerli yiyecekler, asitli içecekler gibi sağlıksız besinler seçildiğinde bu besinler çocuklar için daha cezbedici bir hal alır. Sağlıklı çocuk beslenmesinde büyüme ve gelişimde elzem olan besin ögeleri eksiksiz bulunmalıdır.
Piskolojik etkenler: Ağlayan çocuklara yemek yedirerek susturmaya çalışmak bu duruma örnek olan temel davranıştır. İlerleyen zamanda (ergenlik veya yetişkinlik) da psikolojik olarak zorlandığında yemek yemeğe yönelerek birçok yeme bozukluğu yaşanabilir. Ayrıca çocuğun baş ettiği birçok psikolojik durum bu konuyu etkiler. (Örn; ailede boşanma, evebeyn kaybı, başarısızlık vs.)
Çevresel etkenler: Sağlıksız besinlere özendirici reklamlar, büyüklerden gördüğü davranışlar burada etkilir. Ayrıca çocuk acıktığında dolabı açtığında sağlıksız besinler bulursa bu durumda da obeziteye yönlendirilmiş olur.
Ayrıca; genetik faktörler, sağlık durumu, uyku süresi- kalitesi, belli besinlere karşı oluşmuş intoleranslar da çocuklarde obezite riskinin oluşmasını sağlayan faktörlerdendir.
Riskler Neler?
Yaşıtlarına göre ideal kilonun izerinde olan çocukların ilerde; İnsülin direnci, Tip-2 diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, uyku apnesi, bazı kanser türleri, hormonal bozukluklar, kas ve iskelet hastalıkları, astım- solunum zorlukları ve psikolojik sorunlar yaşama riskleri ideal kiloda olanlara oranla çok daha yüksektir.
Çocuğunuz yaşıtlarına göre ideal kilosunun üzerindeyse beslenmesini ve yaşam tarzını gözden geçirin. Devam eden durumlarda bir uzmandan yardım alın.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap