DİYETE BAŞLAMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yaşınıza ve cinsiyetinize bakmadan en yakın zamanda bir hekime gidip; tansiyon, kan ve idrar testi yaptırmalısınız.

Kısa zamanda sağlık kontrolünden geçmeli ve bundan sonraki yaşamınız için sağlıklı ve zinde bir vücutla yaşamak istiyorsanız ona göre bir diyet ve egzersiz programı hazırlamalısınız.
Diyete başlayacağınız günü seçin ve o güne kadar ne kadar sevdiğiniz şey varsa bolca yiyin. Çünkü diyete başladıktan sonra artık onlara da elveda diyeceksiniz.

Diyete başlamak için cuma gününü seçmekte yarar var.Neden pazartesi değilde cuma derseniz buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.
Düzenli beslenmeyi, diyete tercih etmenizde yarar var. Çünkü kilolu bir insan kısa sürede diyetle istediği kilolara ulaşır fakat istediği kiloya geldiği zaman tekrar eski alışkanlıklar başlar.Bu yüzden düzenli beslenme öğretilirse kilolar verildikten sonrada düzenli beslenme devam edeceği için, sonrasında da sıkıntı yaşanmaz.

Egzersiz Programları :

  • Doğru beslenme ve egzersiz programlarına uyabilmek için ilk önce uyabileceğiniz ve seveceğiniz bir program kendinize hazırlamalısınız. Hazırlanan programa da uyabilmek için mutlaka kendinize gün içinde belli süreler ayırmalısınız.
  • Düzenli beslenmek için günde 3 ana ve 2 ara öğün yemelisiniz.Bu program sizin vücut yağ, kas ve su oranına göre hazırlanmış bir program olması gerekir.
  • Programı hazırladıktan sonra uygulamak için yağ, kas ve su oranına göre çıkarılacak programları enaz 4, enfazla 6 gün süreyle devam etmelisiniz.
  • Çalışmalara başlamadan önce 5 dakika yürüyüş ve imkanınız varsa kısa süre bisiklet çalışması yararlı olabilir.
  • Kısa süreli bu ısınmadan sonra kas çalışmasına geçilmelidir. Kas çalışmasında ise daha önce kaç defa diyet yapılmış ve önceki yapılan diyetler, daha önceden yapılan egzersiz programları, kişinin kondisyonunun durumu ve sakatlığının olup olmaması detaylıca incelenip göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Kas çalışmaları sırasında büyük kas grupları her gün çalıştırılmalıdır. Her hafta yağ,kas ve su oranı ölçülüp gerekiyorsa programda değişiklik yapılmalıdır.
  • Her gün kas çalışmasının yanında kardio çalışması da yapılmalıdır. Kaslar yağları yakan fabrikalar olduğu için, kas seviyesi düşük olanlar için kas geliştirme uygulanmalıdır.
  • Unutmayın sadece yürüyüş, koşu, bisiklet çalışmalarıyla yağ yakmak mümkün değildir.
  • Hazırlanacak programın mutlaka uzman tarafından verilmesi gerekir. Yapılan egzersiz programı, doğru ve düzgün beslenmeyle ancak sonuç verebilir.
  • Diyete ve egzersize başlamadan önce bi diyetisyene görünmeyi ihmal etmeyin.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap