DİYETİNİZİ PİLATESLE DESTEKLEYİN !

large (2)

Kesinlikle işe yarayan bir spor.Esası konusunda söylenenlere bir ek de ben yapmak isterim.

Anne karnında iken fetüs mümkün olan en küçük hacme sığmaya çalışır.İçe bükülme olarak kabaca tabir edebileceğimiz bu duruş aslında bütün kasların fleksiyonudur. Kısalması bir anlamda.tersi ise ekstansiyon gerilme. İşte pilates tüm hayatı boyunca fleksiyona eğilimli kasların uzatılması,gerilmesi,uzaması (bkz: streching) esasına da dayanıyor aynı zamanda.

Yaşlandıkça kasların doğal davranışı fleksiyon nedeniyle bükülüyoruz.belimiz bükülüyor, kamburlaşıyoruz, kaslarımız sertleşiyor esnekliğini kaybediyoruz.pilates ile bu kas doğasının tersini yapıyoruz.

Ve işe yarıyor.televizyonda seyrettiğinizde ne kadar kolaymış bu hareket diyebilirsiniz ama yaparken saniyeler geçmek bilmiyor.terletiyor da.Ama en önemlisi egzersiz bittiği zaman sanki 1 saat vücut masajı yaptırmışcasına dinlenmiş,gevşemiş hissediyorsunuz.

Bel ağrısı,sırt ağrısı,postür bozuklukları için birebir.karın kaslarını bu program kadar çalıştıran başka bir program yok. Salona gitmenize hiç gerek yok. Dvdler bu spor popülerleştikçe ucuzluyor ve çeşidi artıyor. Halen megavizyonlarda 3 dvd 40 ytl. İnternetten bir sürü egzersiz indirilebiliyor.

Ek olarak toplu-top ile – pilates yaparsanız denge unsuru da işin içine giriyor. Ve egzersiz sonrasında survivor‘daki yunan gelinimiz gibi dengede durmak çok kolay oluyor. Birdeneyin derim, farkı gerçekten görüyorsunuz.

 

large (1)

 

Yorumlar:

 

”Ben ve yapan diğer arkadaşlarım çok memnunuz gerçekten sıkı ve şekilli bir vücudunuz oluyor ve zindelik kazanıyorsunuz.”

”Çok güzel sıkılaşma sağlıyor,başladıktan bir hafta sonra arkadaşımla buluştum,seni incelmiş gördüm dedi,oysaki çok bir kilo da vermemiştim ama meğer sıkılaştırmış :)”

”13 haftada 2cm inceldim 80-65-97 idim 80-63-95 oldum.”

”Ben salonda pilates yapıyorum ( sadece iki aydır ) dediğiniz gibi ilk günler biraz daha zor geçsede yaklaşık bi üç ders sonunda aslında vücudunuzun ne kadar hantal olduğunu ve pilatesle ne kadar esnemeye başladığını fark ediyorsunuz. Allah’tan kas hafızası diye bir şey var bi süre yapamadığınız takdirde çok kısa sürede eski esneklik ve dayanıklılığa kavuşabiliyorsunuz, tavsiyem pes etmeyin sakın zamanla aldığınız keyifte artacaktır.”

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap