Egzersiz yaparken bu hataları yapmayın!

egzersiz-hatalari

İster evde çalışın ister bir spor salonunda, dikkat edeceğiniz birkaç kural sizi daha sağlıklı spor yapmanıza ve vazgeçmemenize olanak sağlayacaktır.

Çevrenizden duyduğunuz bir programın kopyasını alıp aynısı denemeye başlamak yapılabilecek hataların en başında geliyor. Vücud yapınıza uygun olmayan bir program sizi hiç bir yere ulaştırmayacaktır.

Isınmadan direkt olarak ağırlık antremanına başlamak alacağınız verimi azaltacağı gibi kas yırtılması, liflerde zedelenme hatta kopmalara dahi sebep olabilir. Bu nedenle programnınıza başlamadan önce iyice ısındığınızdan emin olun.

Çalışma anında hangi kas grubunun kontrol etmek ve dikkatin o kas gurubu üzerinde dikkatın toplanması önemlidir. Zihinsel olarak beklentilerinizi gerçekçi tutun. Dikkatinizi yalnızca sporunuza verin ve başka birşeyle ilgilenmeyin.

Spor yaparken önemli bir ölçüde su kaybı yaşanmaktadır. Sporda susamamak için öncesinde su içmeniz işinize yaracaktır. Çalışma sırasında yaşanabilecek su kaybı zaman zaman hissedilemez bunu önlemek için su içiniz; ayrıca su içmez size hiçbir şey kaybettirmez.

Spor yapmaya yeni başlayanlar, büyük beklentilerle başlarlar ancak bu gerçekleşmez. Çok kısa bir zamanda kilo vermek ya da kas kütlesini büyük ölçüde artırmak isterler. Hedeflerinizi koyarken gerçekçi olmanız sizin düş kırıklığına uğramanızı engelleyeceği gibi çalışma azminizi de kırmaz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap