GLUTENSİZ BESLENME

glutenfree

Gluten, glutelin ve gliadinden oluşan kompleks bir proteindir. Elastik yapısıyla hamurun kabarmasını ve gözenekli yapıya kavuşmasını sağlar. Gluten, alerjen bir proteindir ve intoleransı sıklıkla görülür. Toplum genelinde %1 oranında çölyak, %20 oranında gluten hassasiyeti olarak karşımıza çıkar. Bu iki durumun da fizyolojisi birbirinden oldukça farklı. Ancak ortak beslenme programı altında buluşuyorlar. Glutensiz beslenme çölyaklılar için ömür boyu sürerken, intolerans durumlarında bir süre dikkat etmek yeterli olabiliyor.
Peki gluten nelerde bulunur? Buğday, arpa, yulaf çavdar gluten proteini içerir. Bu yüzden bu besinlerin ve türevlerinin diyetten çıkarılması yoluna gideriz.

Gluten içerenler: Buğday unundan elde edilen her türlü ekmek, makarna, bulgur, irmik, unlu gıdalar, kepek, bisküvi, pasta, kuskus, unla hazırlanan sebze veya et yemekleri ile tatlılar, malt içecekleri, tüm bira çeşitleri, arpa viskisi, buğdaydan elde edilen votka gibi tahıl kökenli alkoller.

Riskli besinler: Kahvaltılık gevrekler, kuruyemişler, hazır ürünler, konserve yemekler, hazır soslar, işlenmiş etler, çikolatalar, hazır içecek karışımları, bazı peynirler gluten içerebilir.

Alternatif tahıllar: Kara buğday, kinoa, mısır ve mısır unu, patates unu, soya unu, maranta (bir çeşit nişasta) ve kolaylıkla bulunabilen glutensiz ürünler skalası bu konuda güvenle tüketebileceğiniz besinlerdir.

Bu aşamada etiket okuma büyük önem taşır. İçerikte bulunmasa bile alerjen uyarısı olarak gluten içerebileceği yazabilir. Bundan dolayı mutlaka etiket okuyun.
Özellikle Amerikada görülen bir glutensiz beslenme trendi var. Herhangi bir intoleransı olmadığı halde glutensiz beslenmenin yararlı olacağını bazı kişiler bu tür beslenmeye yöneliyorlar. Gluten-free diyetler karbonhidrat alımının azalmasından dolayı kalori tasarrufu sağlatabilir, ancak kesinlikle kalıcı bir çözüm değildir. Bu sebeple herhangi bir intoleransınız yoksa tüm tahıllardan zengin bir diyet en sağlıklısı olacaktır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap