Güneş Kremi Olmadan Asla!

sunscreen_3

Yaz ayının yaklaşmasıyla başlayan güneş kremi reklamlarına mutlaka sizlerde rastlamıştırsınız. Ancak uzmanların önemle belirttiği gibi güneş kremi sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi sıcaklıklarla ve mevsimlerle ilgili değil. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneşten koruyucu kullanmak önem taşıyor. Kış güneşi de olsa hatta direkt güneş ışığı gelmese bile korunmak gerekiyor. Çünkü ışınlar buluttan bile geçiyor. Bu nedenle koruyucu kremlerin en azından güneş gören el, yüz gibi yerlerde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta koruyucular, güneşin zararlı etkilerini önleyen birtakım maddeler katılmış ajanlardır. SPF (Sun Protective Factor) yani güneşten koruyucu faktör değerleri vardır.

Güneş banyoları ve bronz renk her kese çok çekici gelse dahil,cildimiz , güneşe direkt teslim edilmeyecek derecede hassas ve değerli bir organdır,güneşten sonra cildimizde kendisini sevimli ve ya sevimsiz belirtiler şeklinde gösteren bir çok cilt hasarını rastlamak  mümkün bunların arasında sıklıkla çiller,güneş lekeleri,erken yaşlanma,kanser ve kataraktı sayabiliriz,bunca nedenleri göz önüne alırsak güneşin faydalarından yararlanarak,zararlarından da bilinçli ve planlı bir şekilde korunmak gerektiğini unutmamak gerekir. İçeriğinde etkili maddeler bulunduktan sonra pahalı güneş koruyucu ile ucuz güneş koruyucu arasında büyük fark yoktur.Cebinize uygun olanı seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün.Unutmayın yetersiz kullanmak ve ya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yararı gösteremez.

Makyaj yapıyorsanız,sıra ile nemlendirici,güneş koruyucu ve fondöteninizi uygulayın.Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir.bir çok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

Güneş koruyucu kullanmanın yaş sınırı yok.Bebek,yaşlı,genç herkes güneşin risklerinden etkilenir.Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu sürmeli,16 yaşın altındaki çocuklarda deri ince ve hassas olduğundan uzun süre dışarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrib edebilir. Ve kanser riskini artırabilir,ileri yaşlarda ise güneş koruyucu en iyi antiaging kreminiz ve yaşla birlikte artan bir çok güneş hasarının önüne geçebilir.

Ayrıca hamileler içinde güneş kremi oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde ciltteki gebelik maskesi gibi cilt lekelerine karşı cildi güneşten mutlaka korumak gerekir. Bu nedenle hamilelik dönemine uygun bir güneş kremi kullanılmalıdır. Bu güneş kreminin en az 30 faktör koruma özelliği olmalıdır. Fakat bütün güneş kremleri hamilelikte güvenli değildir. Bu dönemde güneş kremi kullanmadan once içeriklerini iyice araştırmanız gerekmektedir.woman-smiling-holding-bottle-of-sunsreen

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap