Günlük su tüketimi ne kadar olmalı ?

gunluk-su-tuketimi-ne-kadar-olmali

Su; insan vücudunun başlıca kimyasal bileşeni olup,vücut ağırlığının %60’ını oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler suya bağlıdır. Örneğin su organlardaki toksinleri vücut dışına atar, hücrelere besin taşır ve kulak, burun, boğazda bulunan dokular için nemli bir ortam sağlar.

Su eksikliği dehidrasyona yol açabilir. Dehidrasyon, vücuttaki normal fonksiyonları sürdürmek için yeteri kadar su tüketilmeyen durumlarda görülür. Hafif dehidrasyon vücudun enerjisini tüketebilir ve kişinin yorgun düşmesine sebep olabilir.

Günlük su tüketimi 7 kg başına 1 su bardağı kadar olmalıdır. Örnek olarak 70 kg ağırlığındaki bir kişi günlük 10 bardak su tüketmelidir. Tüketilmesi gereken toplam sıvı miktarı günlük aktivitelere, yaşanan iklime, sağlık koşullarına ve eğer gebelik veya hamilelik varsa, buna göre değiştirilmesi gerekebilir.

Antrenman esnasında vücudumuzdan  terleme ile sıvı atıldığından dolayı atılan sıvı kadar bu miktara ek olarak su ihtiyacımız doğmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için spor esnasında yarım  saatte bir 1 su bardağı su içilmesi gerekir.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap