HAMBURGERLE DE ZAYIFLANABİLİR

Hem görselliği ile gözlerimizi hem de lezzetiyle midemizi doyuran bir okadar da pratik öğün, hamburger.

Fast-food kültürünün hayatımıza iyice yerleşmesi ile vazgeçilmez besinler arasına giren hamburger sağlıklı yaşam trendiyle çakışan bir besin olarak düşünülmekte. Sağlıklı beslenmeye karar vermiş ve ya zayıflama diyeti uygulayan kişilerde belki de en zorlayıcı noktalardan biri hamburgerden vazgeçmek.

Halbuki sağlıklı ve dengeli öğün düzenini hedefleyen yasaksız diyetlerde hamburger tüketilebiliyor. Uygun ölçülerde ve kombinasyonlarda olduğu sürece sağlıklı bir öğün alternatifine dahi dönüşebiliyor.

Hamburgere bu kötü imajı veren fast-food zinciri restoranlarda sağlıksız koşullarda kızartılarak yapılan aşırı yağlı ve soslu seçeneklerdir. Halbuki temeline indiğimizde hamburgerin esas bileşenleri köfte ve ekmektir.

Izgara pişirilmiş hamburger köftesi yanında bol yeşillik, domates, turşu gibi seçeneklerle oldukça sağlıklı bir öğün seçeneği olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta sos kullanılmamaıdır. Hamburgerin içerisine eklenilecek ketçap, mayonez, barbekü gibi pek çok sos yağ ve şeker içeriği yüksek olan soslardır. Bu nedenle hamburgerin hem kalorisini hem de yağ oranını arttırmakktadırlar.

Hamburger ile ilgili bir diğer hansikap ise ekmeğidir. Hamburger ekmeğinin glisemik indeksi çok yüksektir. Yani uzun vadeli tokluk hissi sağlamaz. Ayrıca ‘Çin tuzu’ olarak bilinen ‘monosodyum glutamat’ hamburger ekmeğinde fazlaca miktarda bulunmaktadır. Bu kimyasal madde lezzet arttırıcı olarak kullanılmakta fakat bağımlılık yaptığına dair pek çok çalışma mevcuttur.

Hamburgeri vazgeçilmez kılan, bağımlılık yaratan ekmeği ve soslarıdır. Pe ki hamburgeri sağlıklı kılmak için ne yapmalı?

Kızartma işlemi uygulanmadan pişirilen hamburger köftesi bolca yeşillik ile birlikte tam buğday unundan yapılmış hamburger ekmeği ile birlikte sunulduğunda yanında da patates kızartması değil salata tercih edildiğinde oldukça sağlıklı bir öğün oluşturmuş oluruz. Hele ki birde köfte yağsız kıyma ile yapılırsa tam bir diyet yemek haline gelebilir.

Ne yediğimiz kadar neyi ne ile yediğimizin de önemli olduğunu unutmamalı, yasaklı diyet değil kontrollü diyet yapmalıyız. Böylece krizlere girilmeyen, geri kilo alma riski olmayan bir zayıflama süreci geçirebiliriz.835436_detay

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap