HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİKKAT!

hamilelik-doneminde-dikkat

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİKKAT!

HAMİLEL İK döneminde, hormon değişiklikleri, bebeğin bulunduğu alan. annenin aldığı ilaçlar, beslenme tarzı ve fiziksel aktivite durumunun kabızlığı (dikleyen nedenler arasında olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci. “Gebelik süresince kullanılan demir ilaçlan, hareketsiz yaşam tarzı, lif tüketimi azlığı, annenin psikolojik olarak strese girmesi, kahve, kola. muz gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesi vc öğün atlanması anneler için bu dönemde ciddi sindirim sorunlun oluşturabilir.

 

 

Kabızlık Sorunu

 

Kabızlık sorunu özellikle hamile bayanlarda su içimiyle de alakalıdır. Gebelik döneminde günde ortalama 2 Itye yakın su tüketimi önerilmektedir. Yeterli su tüketmeyen annelerde kabızlık sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunla baş etmek için başlıca çözüm yollarından biri günlük su ihtiyacım karşılayabilmektir. Yeterli su ihtiyacını karşılayamadığını düşünen anne adayları, meyve suyu, meyve ya da sıvı gıdalarla (çorba, cacık, komposto gibi) bu açığı kapatabilirler.” diye konuştu.

Lifli Gıdaların Önemi

Lifli gıda tüketiminin hamilelik döneminde büyük önem taşıdığını kaydeden Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, şöyle konuştu: “Anne adaylarının, haftada en az 2 defa. kuru baklagiller yemeği ya da sebze yemeği tüketmeleri gerekmektedir. Her türlü çiğ sebze ve meyve, esmer ekmekler vc esmer ürünlerden yapılmış yiyecekler yeterli oranda lif tüketimi sağlayacaktır. Bu dönemde faydalanabileceğimiz, hem lif hem dc B vitamini kompleksi yüksek olan yulaf, bağırsak hareketlerini rahatlatır ve annelerin daha rahat boşaltım yapmalarına yardımcı olur. Yulafın belirli oranlarda yoğurt ve meyve ile karıştırılarak tüketilmesi hem anneler için uygun bir ara öğün olacak hem de bağırsak hareketlerini rahatlatacaktır. Günde belirli aralıklarla egzersiz yapmak kabızlık sorunu için birebirdir. Anne adaylarının  haftada en az 3 defa, 30 dakika ve üzeri hafif tempolu yürüyüşü ya da hafif egzersiz hareketleri gebelik boyunca hem kabızlık sorununu hem dc fazla kilo alımlarını engeller. Gebelik dönemi boyunca hareketsiz olan 3nne adaylarında kabızlık sorunu daha fazla izlenmektedir. Bu dönem boyunca hem beslenme hcın de harekeline dikkat eden ancak kronik olarak bu problemle karşılaşan anneler için bir uzmana danışma lan ve uzman desteğinde tedavi uygulanması önemlidir.” IHA

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap