Hamilelikte Uzak Durulacak 8 Besin

hamilelikte uzak durulacak besinler

HAMİLELİĞİNİZ BOYUNCA BESLENME; EN ÖZENLİ DAVRANMANIZ GEREKEN KONULARIN BAŞINDA GELECEK NE YİYECEĞİNİZ KADAR NELERİ YEMEYECEĞİNİZ DE BİR O KADAR ÖNEMLİ!

Beslenme aylık hamilelik sürecinizde nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili her kafadan bir ses çıkacağından sizin de ne yapacağınız konusunda kaygılar yaşamanız kaçınılmaz. Özellik de zararlı yiyeceklerle ilgili birçok şey duyacaksınız. Biz de bu konuya işin uzmanıyla ışık tutalım dedik,Beslenme ve Diyet Uzmanı Fulya Bozdemir, bakın neler anlattı.

1 Çiğ ya da az pişmiş et: Çiğ ya da az pişmiş et ve kümes hayvanları toksoplazma ve salmonella bakterileri içeriği olarak risk grubundadır. Salmonella düşük riskini arttırırken, toksoplazma ise fetüste beyin hasarlarına sebep olabilir. Ayrıca hazır yemekler ve sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri listeria riski içerir. Iisteria fetüse geçerek düşüklere, prematüre ve ölü doğumlara sebep olabilir. Et ve et ürünlerinin tam piştiğine ve temiz hazırlandığına emin olmalısınız.

2 Fıstık gibi alerjen besinler: Eğer annede ya da babada bilinen bir alerjen besin varsa, bebekte de bu besine karşı alerji olma ihtimali yüksektir. American Academy of Pediatrics’e göre besin alerjisi yapan fıstık ve fıstıkla yapılan ürünlerden kaçınmak, bebekte oluşabilecek besin alerjisi ihtimalini düşürür.

3 Çiğ yumurta: Çiğ yumurta ya da çiğ yumurta içeren besinlerde salmonella riski oldukça yüksektir. Salmonella; kusma, karın ağrısı, ishal, ateş ve baş ağrısına sebep olabilir. Ev yapımı sezar soslar, mayonezler ve dondurmalarda çiğ yumurta olabileceğinden salmonella riski yüksektir.

4 Cıva içerikli balıklar ve konserveli ürünler: Deniz ürünleri yüksek protein ve omega 3 içeriğiyle fetüsün beyin ve göz sağlığı için oldukça faydalıdır, fakat bazı balıklarda ağır metal (özellikle cıva) seviyesi oldukça yüksektir. Yüksek ağır metal ise bebeğin sinir sistemine hasar verir. The Food and DrugAdministration (FDA)’ya göre büyük deniz balıklarından olan kılıçbalığı, köpekbalığı, uskumru gibi balıklardan kaçınılmalıdır. Önerilen balıklar arasında ise karides, somon, hamsi ve alabalık gibi balıklar yer alır. Diğer dikkat edilmesi gereken bir konu da konserveli ton balıklarıdır. Cıva seviyesi sebebiyle ton balığı tüketimi hamilelik döneminde kısıtlanmalıdır. Bunların dışında suşi ve midye gibi pişmemiş balık tüketimi de hem toksplazma, salmonella riskini arttırırken hem de ağır metal riskini arttırır.

5 Alkol: Hamilelik dönemi boyunca az miktarda bile olsa tüketilmemesi gerekir. Miktarına ve tüketim sıklığına göre fetüsün sağlığını etkileyerek Fetal Alkol Sendromuna sebep olarak bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini oldukça olumsuz etkiler. Ayrıca kadınlarda çinko ve B6 vitamini emilimini azaltır ve ağır metal emilimini arttırır.

6 Düşük proteinli beslenme: Ovülasyon ile hamileliğin 3. ayının bitimine kadar geçen sürede günde 75 gram protein tüketen kadınların dünyaya getirdiği bebeklerin ağırlığı 3.5 ile 4.5 kg arasındayken, daha az protein tüketen kadınların bebeklerinin 2.5 kg civarında az olduğu görülmüştür. Hamilelik döneminde besinlerden alacağınız protein, bebeğinizin gelişimini önemli ölçüde etkiler.

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap