HER DERDE DEVA MEYVE: KAYISI

 

kayısı, kayısının faydaları,

Turuncu-sarı renkli kayısı  meyvesi her derde deva. Dünyada en çok ülkemizde yetiştiği için kayısıyı manav, market ve pazarlarda bol bol bulmak mümkün.
Sıcak iklimleri seven bir meyve olan kayısı ağırlıklı olarak Akdeniz mevsim kuşağında yetişiyor. Malatya en çok kayısı üretiminin yapıldığı ilimiz. Kayısı üretiminde Malatya’yı Elazığ ve Erzincan izliyor.  Kayısının hem meyvesi hem de çekirdeği çok faydalı. Çekirdeği sanayide ve kozmetik sektöründe kullanılıyor.

Kayısı, özellikle kadınlar için çok faydalı bir meyve; çünkü cilde, sindirime ve ruh sağlığına olumlu etkileri var. Her kadının mutfağından, sofrasından mutlaka eksik etmemesi gerekiyor. Peki kayısıyı bu kadar mucizevi yapan nedir?

Kayısının faydaları neler?

– Kayısının en önemli faydalarından biri sindirimi kolaylaştırması. Kabızlık problemi çekenler için birebir. İçeriğindeki zengin lifli yapı sindirimi rahatlatır. Her sabah aç karnına 2 adet kayısı yiyip, üstüne bir bardak su içmek sindiriminizi düzenli hale getirir. 1 adet kayısı günlük besin lifi ihtiyacınızın %3’nü karşılar.
– Kayısı cilde çok iyi gelir. İster kuru, ister yaş olarak tüketin, kayısı cildi gençleştirir ve güzelleştirir. Ayrıca kayısı kullanarak püre haline getirip cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz.
– Kayısı kalp hastalıklarını önler. Antioksidanlar bakımından zengin olan kayısı kalptaki kılcal damar yapısını korurken, kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olan oksidatif stresi dengeler.
– Kayısı aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. Kadınlar için çok gerekli olan potasyum ihtiyacının %3’ünü günde 1 adet kayısıdan alabilirsiniz.
– Kayısı cildi yağlandırmaz. Dolayısıyla egzama gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.
– Kayısı göz sağlığı için de çok faydalıdır.
– Kayısı kullanarak hazırladığınız yüz maskeleri cildin elastikiyetini kazanmasına sebep olur çünkü kayısı bol lif içerir.
– Kayısı zengin bir demir deposudur. Kayısının 100 gramı 6 mg demir içerir. Bui demir eksikliği yüzünden görülen tüm hastalıklara deva anlamına gelir.
– Kayısı baş ağrısını geçirmede etkilidir. Migreni olanlar kayısı tüketmelidir.
– Kayısı gelişim bozukluklarına da iyi gelir. Gelişim çağındaki çocukların bol kayısı tüketmesi faydalı olur.
– Kayısı ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Vücut yorgunluğuna iyi gelir.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap