Kadınlar Her Alanda Başarılı Olabilirler… Peki Bunlardan Biri Neden Spor Olmasın?

 

Son yıllarda çevresel ve toplumsal koşulların değişmesine paralel olarak kadınların da spora ilgisi artmıştır. Eskiden yalnızca erkeklere özgü bir uğraş olarak kabul edilen sportif etkinlikler, kadınlar arasında giderek artan bir ilgiyle yayılmaya başlamıştır.
19.YY.’NİN BAŞLANGICINDAN İTİBAREN KADININ SPORTİF HAYATTA YER ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. BU DURUM GÜNÜMÜZDE ÜLKELERİN GELİŞMİŞLİK VE KÜLTÜREL DÜZEYLERİYLE İLGİLİ OLARAK GELİŞME GÖSTERMEKTEDİR. BUNUNLA BİRLİKTE ARTIK KADINLARIN DAHA GÜÇLÜ, BAŞARILI, SOSYAL OLDUĞU ALANLARA SPOR’DA GİRMEKTEDİR.

 

fitness

SPORDA BAŞARIYI ETKİLEYEN ETMENLER NELERDİR ? Sporda başarıyı temelde; farklı vücut yapısı ve yetenek getirmektedir. Kişilerin kas lifleri, hormonal dengesi ve daha bir çok genetik faktör bu farklılığın içine girmektedir.
KADIN – ERKEK SPORCU FARKLARI NEDİR ?
Her konuda olduğu gibi, sporda da cinsiyet üstünlükleri söz konusudur. Spor dallarında, farklı yüzde performans düzeyleri ile bir dominant taraf mevcuttur.
1. Aeorobik Enerji :
Kadınların akciğerleri ve kalpleri erkeklerin akciğer ve kalbine oranla daha küçüktür ve bu nedenle, kadınların maksimal aerobik güçleri erkeklerin maksimal aerobik güçlerine oranla % 15 – 25 daha düşüktür.
2. Aneorobik Enerji :
Yapılan çalışmalarda kadınlarda kan laktik asit yoğunluğu erkeklere oranla daha düşük olarak bulunmuştur. Bu nedenle dinlenme araları kadınlarda biraz uzun verilmelidir.
3. Vücut yağ oranı : Yapılan araştırmalarda östrojen hormonlarının seviyesinden dolayı bayanların vücut yağ oranı, bütün yaşlarda erkeklerin vücut yağ oranından daha yoğun olduğu elde edilmiştir.
4. İskelet sistemi : Kadınlarda kas daha kolay yorulmaktadır. Kas verimi daha düşüktür. Kas tendonları daha küçük, daha zayıf ve daha gevşektir. Kadınlarda, kasın uzayabilme yeteneğinin erkeklerden daha fazla olduğu bulunmuştur.
şubat-25-300x2005. Hormonal Etki : Erkekler tarafından salgılanan testosteronun güçlü bir anabolik özelliği vardır. Yani vücudun her tarafında, özellikle kaslarda protein birikimini çok arttırmaktadır. Spor faaliyetlerine çok az katıldığı halde testosteron düzeyi yüksek olan erkeklerin kasları aynı yaştaki kadınlardan % 40 daha fazladır, güçleri de buna paralel olarak yüksektir.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap