KAHVALTI İÇİN ZAMAN YARATIN

Breakfast with coffee, rolls, egg, orange juice, muesli and chee
Sabah erkenden kalktığınızda acıkma hissi duymayabilirsiniz. Ancak bu, iyi bir kahvaltıya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Gün içerisinde ilerleyen saatlerde çalışarak, koşturmaca  veya stres ile geçecek olan saatler düşünüldüğünde kahvaltının önemi ortaya çıkar. Kahvaltı atlandığında kan şekeri düşer. Buna bağlı olarak yorgunluk, baş ağrısı dikkat azlığı gibi sıkıntılarla karşılaşırsınız. Bu sebeple gücünüzü alacağınız küçük çaplı da olsa mutlaka bir kahvaltı içeriğiniz olmalı.
• Metabolizmanın başlatılması için sindirim kanalını uyarmak gerekir. Gece boyunca düşen metabolizma hızı kahvaltı ile % 20-30 artar. Ayrıca okulda veya işte, kas ve beyin faaliyetlerini sürdürebilmek için glikoza ihtiyaç duyarlar.
• Enerji sağlamasının yanında, ideal bir kahvaltı, protein, demir, kalsiyum, B vitaminleri, lif gibi önemli besin ögeleri içerebilir. Kahvaltı atlandığında ise eksik kalan  bu besin ögelerinin telafi edilmesi gün içinde düşük bir olasılıktır.
• Araştırmalar göstermiştir ki; kahvaltı alışkanlığı olan kişiler, olmayanlara oranla ideal kilolarına daha yakındır. Çünkü kahvaltıyı atladığınızda gün içerisinde, düşük kan şekeriniz yüksek kalorili atıştırmalıklara yönelmenize sebep olur.
• Kahvaltıda mutlaka bir protein kaynağınız olmalı. Bu genellikle peynir veya yumurtadır. Uzun süre tok kalmanızı sağlayarak yorgunluk, açlık gibi duyuların giderilmesini sağlayacaktır.
• Zengin vitamin içerdiklerinden meyveler iyi bir tercih olacaktır.
• Yoğun şeker içeren meyve suları ya da besinlerdeki demir emilimini engelleyen çay yerine süt tüketimi en iyi içecek tercihi olacaktır. Hem çocuklar hem de büyükler için.
• Kahvaltı yapan öğrencilerin yapmayanlara oranla daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Ayrıca yetişkinler de daha verimli çalışmaktadır. Bu da düzenli beyin faaliyetleri anlamına gelir.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap