KAHVALTI NEDEN ÖNEMLİ ?

kahvaltı neden önemli

Sabah uyandığınızda kendinizi aç hissetmeseniz de kendinizi yemeye ya da içmeye zorlamak bu noktada vücudunuz için yapacağınız en yararlı işlerden biri olabilir. Vücudunuz uzun süre yemeksiz kaldığında metabolizmanızı yavaşlatarak elinde kalan yakıtı idareli kullanmaya çalışır. Bu da günlük aktiviteleriniz için daha az kalori yakmanız demektir. Diğer taraftan 2-3 saatte bir yerseniz, vücudunuz yavaşlamaya gerek duymaz çünkü­ yemek­geleceğini biliyordur ve metabolizma motorunuz sürekli çalışır. Bu­nedenle yemeksiz 8 saat durmak zaten metabolizmanızın yavaşlama riski için yeterli bir zamandır ve bu 8 saate uyandıktan sonra 4-5 saat daha eklemek vücut için son derece olumsuz bir durumdur.

 

Kahvaltı yaparsanız, vücudunuza ihtiyacı olan yakıtı sağladığınız için gün­boyunca daha çok enerjiniz olur. Sabah aracınızı benzinsiz yola çıkarmıyorsunuz değil mi? Vücudunuzun da­enerji­ verilmeden işlemesini beklememelisiniz.

Dengeli Bir Kahvaltının Yararları Nedendir?

  • İyi bir kahvaltının sayesinde, okulda ya da işte daha iyi konsantre olursunuz. Beyniniz esas olarak karbonhidratla çalışır, eğer vücudunuzda karbonhidrat azalmışsa baş dönmesi ve sersemlik baş gösterebilir. Kahvaltı sayesinde gerginliğiniz azalır.
  • Aç kaldığınızda ve etrafta yiyecek olmadığında nasıl olduğunuzu size hatırlatmama gerek yok. Eminim aç olduğunuzda çok da sevimli değilsinizdir. İşte vücudunuz da böyle hisseder. Kendinizi bu duruma düşürmeyerek ve gününüze başlamadan iyi bir yemek yiyerek ya da yanınıza sağlıklı bir şeyler alarak daha zinde olabilirsiniz.
  • Kahvaltınızı iyi yaparsanız, öğlen yemeğinde daha az kalori harcarsınız. Bu,­kilo vermeye çalışanlar için de çok önemlidir.
  • Metabolizmanızı hızlandırırsınız, bu da gün içerisinde daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur.

 

Dengeli Bir Kahvaltı Nasıl Olmalıdır ?

Yeterli ve dengeli bir kahvaltının temeli karbonhidrat, protein, yağ gibi besin gruplarından çeşitliliği ve gerekli miktarları sağlamaktan geçer.

  • Enerjimizin çoğunluğunu karbonhidratlardan sağladığımız için, kahvaltıda tüketilecek tam buğday veya çavdar unundan yapılmış ekmek tüketimi, liften zengin sebze ve de meyve tüketimi hem doygunluk hissinin sağlanması hem de bağırsak hareketlerinin düzenliliği açısından yararlı olacaktır.
  • Çocuklar ve yaşlılar ve sporcular için ayrıca önemli olan protein ise yarım yağlı süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi besin öğelerinden sağlanabilir.
  • Kahvaltıda tüketilecek birkaç tam ceviz ya da 5-6 adet tuzsuz zeytinde hem çeşitliliği arttırmak hem de yağlardan gelecek enerjiyi karşılamak açısından önemlidir. Hiç bir yararı olmayan salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan ve basit şekerlerden ise uzak durmanızı öneririm.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap