KALP HASTALIKLARI RİSKİNİZİ DÜŞÜRÜN

Living-Well-Heart-HealthyTürkiye istatistik kurumu verilerine göre 2012 yılında ölüme en fazla sebep olan %37,9 ile dolaşım sistemi hastalıklarıdır. Bu oranın yarısını kalp-damar hastalıları oluşturur. Kalp, ortalama bir insan hayatı boyunca yaklaşık 2,5 milyar kere, hiç durmadan yaklaşık 8 bin ton kanı vücuda pompalar. Peki kalbimize ne kadar iyi bakıyoruz? Yüksek seyreden kan basıncı, sigara-alkol ve kötü beslenme alışkanlıkları kalp hastalığı riskini arttırır. Kalp sağlığınızı korumak için beslenmenizde dikkat etmeniz gereken başlıca konuları şu şekilde sıralayabiliriz.
Heart of fruits and vegetables 

• İdeal kilonuzu koruyun. Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini arttırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Organların çalışmasını etkileyecek karın bölgesinde toplanan yağlanmalar riski arttırır. Burada en önemli kriterler beden kitle indeksi ve bel kalça oranıdır. Beden kitle indeksi 30 olduğunda risk başlar. Bel/kalça oranı erkeklerde 1.0, kadınlarda 0.8 kalp damar hastalıkları için sınır kabul edilir.
• Doğru yağ tüketin. Diyette yağ oranı %30’un üzerine çıkamamalıdır. Tercih ettiğiniz yağların kolesterol, doymuş ve trans yağ oranının düşük olmasına özen gösterin.  Tereyağı, katı margarinler, yağlı soslar, kakao yağı, hindistan cevizi, hurma ve palm yağından mümkün olduğunca kaçının.
• Düşük yağlı protein kaynaklarına yönelin. Görünür yağı olmayan et tüketin. Süt ve süt ürünlerini az yağlı tercih etmek de önemli bir adım olacaktır.
Baklagiller – fasulye, bezelye ve mercimek aynı zamanda protein iyi kaynaklarıdır yağ ve kolesterol içermezler.

Balık yüksek yağlı etler için iyi bir alternatiftir. Ve belirli balık türleri omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir böylece trigliserid denilen kan yağlarını düşürebilirsiniz. Somon, uskumru ve ringa gibi soğuk su balıklarında omega-3 yağ asitleri yüksek miktarda bulunur. Diğer kaynaklar arasında keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi sayılabilir. Kalp sağlığınız için haftada 2-3 kez balık tüketmeye özen gösterin.

• Sodyum alımınızı sınırlayın. Fazla sodyum kan basıncını arttıracağından kroner kalp hastalıkları riskini yükseltir.  50 yaşın üzerindeyseniz, hipertansiyonunuz, diyabet veya böbrek hastalığınız varsa, günlük 1,500 mgdan fazla sodyum almamalısınız.
• Tam tahıllar, lif ve diğer besin öglerinin iyi kaynaklarıdır ve kan basıncı ve kalp sağlığını düzenlenmesinde rol oynar. Bu sebeple mutlaka diyetinizde yer almadırlar.
• Sebze ve meyveler kalp-damar hastalığı önlemeye yardımcı olan içeriğe sahiptir. Meyve ve sebzelerin içeriğinde bulunan suda çözünür posa, kolesterol düşürücü etkiye sahiptir.
• Uygun pişirme yöntemlerini seçerek yağ kullanımını azaltın ya da yağ kullanmayın. Yemek hazırlama yöntemlerinizi değiştirerek lezzette herhangi bir eksiklik olmaksızın yemeklerinizdeki yağ miktarlarını azaltabilirsiniz. Örneğin besinleri kızartmak yerine, fırında pişirme, haşlama, ızgara, buharda pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap