Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

kansızlığa iyi gelen yiyecekler

KANSIZLIĞA İYİ GELEN YİYECEKLER :

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler, kansızlığın nedenine bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak kansızlık için kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen demir, B12 vitamini ve folik asit bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

Demir, kanla birlikte oksijen taşımakla görevli hemoglobin proteinin üretilmesini sağlar. Hemoglobin seviyesi düştüğünde iştah kaybı, bağ ağrısı, kabızlık, duygu dalgalanmaları ve konsantrasyon eksikliği görülebilir. Kansızlık genellikle yetersiz beslenmeye bağlı olarak, vücudun kan üretimi için gerekli mineralleri alamamasından dolayı oluşur. Ayrıca bazı hastalıklar (anemi, siroz, kanser gibi) kırmızı kan hücresi sayısının düşmesine veya düşük olmasına yol açabilir. Bu yüzden kansızlık ciddiye alınması ve altında yatan nedenin kısa sürede bir doktor tarafından belirlenmesi gereken rahatsızlıklar listesindedir. Nedeni ne olursa olsun kansızlık, kanla taşınan oksijenin azlığı nedeniyle günlük hayatı etkileyen bazı sorunlara (aşırı yorgunluk, kaslarda güçsüzlük, kasılmalar, dikkat eksikliği…) yol açabilir.

Günlük demir ihtiyacı erkekler için : 10 mg.   İken kadınlar için: 18 mg. Dır.

Demir Eksikliğini Önlemek için yapılması gerekenler :

  • Ispanak ile yoğurdu aynı anda tüketmeyiniz. Ancak ıspanağı yumurta ile veya kıymayla yapmak vücutta kullanımı arttırır.
  • Kurubaklagil ve tahılları birlikte tüketirken, yanında salata tüketmek demir emilimini arttırır.
  • Kahvaltıda 1-2 tatlı kaşığı pekmez tüketmek demir eksikliğine iyi gelecektir. Özellikle keçiboynuzu pekmezi yüksek demir içerir.
  • Çayı ve kahveyi yemeklerden yarım saat önce veya sonra tüketmek gerekir. Özellikle siyah çayda bulunan fitat ve tanenler demir emilimini azaltır. Mutlaka çay içilecekse, açık olarak ve limon sıkılarak tercih edilebilir.

Demir Eksikliğine iyi gelen yiyecekler:

Kırmızı et,

Kuzu ciğeri,

Hindi Eti,

Karaciğer,

Balık,

Koyu yeşil yapraklı sebzeler ( Ispanak , brokoli, kuşkonmaz… )

Kuru Meyveler ( özellikle dut, kuru üzüm, gün kuru kayısı )

Kuru baklagiller

Keçiboynuzu

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap