Karbonatlı Su Yararlı mı?

karbonatlı su faydaları

Karbonat diyeti; halk arasında karbonat diye bilinen sodyum bikarbonatın su ile karıştırılarak içilmesini öneren bir yöntem. Bu yöntemi uygulayanlar hızlıca zayıfladıklarına inanıyor. Bikarbonat, anti asit yani asitliği azaltma özelliğine sahip. Yiyeceklerin vücuttaki asit değerini artırdığını ve asit oranını artıran yiyecekler nedeniyle kilo aldıklarına düşünenler  alkali diyete başvuruyor.

Bu yöntemi uygulayanlar yemek yedikten sonra ve öğün aranlarında sık sık karbonatlı su içiyor ve bu yolla hızlı bir şekilde kilo verdiklerine inanıyor. Oysa böyle bir diyetin kanıtlanmış bilimsel temeli yoktur.Aynı zamanda Sodyum ve sıvı yüklemesi potansiyel taşıyan kişilerde kalp yetmezliğine yol açabilir. Burada bilmemiz gereken hiç bir ürün tek başına mucize değildir. Alkalik değerlerinin yükselmesi için dengeli beslenme yeterlidir. Bununla beraber ülser problemi olan kişilerin aşırı karbonat tüketmeleride yine mide yaralarını tekrar açabilir.

Karbonatı inceleyecek olursak :

Karbonat = Sodyumbikarbonat = NaHCO3

-Primer Hipertansiyon  günlük >2.3 gr (100meq) Na( sodyum ) tüketen toplumlarda daha sıktır.

-2.3gr/g(100mmol) fazla Na alınırsa sistolik kan basıncı 3-6 mmHg, diyastolik kan basıncı 3mmHg yükselir.

Sodyum alımı ve kan basıncı arasında lineer ilişki vardır.

Bu da fazladan sodyum alımına ve en basit etkisi olarak ödem oluşumuna, daha önemli etki olarak hipertansiyon problemlerine yol açabilir.

(American Journal Clinical Nutrition 1997)

 

Alkali diyet uygulayanlarında tercih ettiği alkali su için dikkat edilmesi gereken bir konu var ki; suyunuzun Ph’nı karbonatla alkali hale getirmek yerine, alkali su damlasını kullanmanız daha doğrudur.

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap