KARBONHİDRAT BAĞIMLISI MISINIZ?

sugar-addiction

Günümüzde toplumda sıklıkla görülen bir yeme bozukluğudur karbonhidrat bağımlılığı. Diyabetli hastalar ve diğer kişi farkında olmadan da karbonhidrat bağımlısı olmuş olabilir.
Neden oluşur?
Kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişi farkında olmadan basit karbonhidratlı besinlere yönlelebilir. Burada önemli üç kavram dikkat çeker: Karbonhidratlar, insülin düzeyi ve iştah. Basit karbonhidrat tüketildiğinde aniden artan insülin seviyesiyle iştah tetiklenir. Böylece kişi sürekli ve bol mikrarda karbonhidratlı besinler tüketmek ister.

Psikoloji
Tabii ki bu durumun psikolojik sebepleri de yadsınamaz. Depresyon, can sıkıntısı, stres gibi durumlarda kişi ‘’birşeyler atıştırarak’’ bu durumu geçiştirmeye çalışır.
Tercihen sıklıkla;
Tatlılar, kurabiye, hamur işleri, dondurmalar, kek
ekmek, rulo, kruvasan,
Ticari şekerler veya şekerli yoğurt
Şekerli kahveler, asitli içecekler ve meyve suları gibi besinlere yönelirler.
Burada aslında amaç seratonin salgısını uyararak mutluluk hissi oluşturmaktır. Ancak belli bir tüketimden sonra seratonin salgısı uyarılmaz ancak kişi karbonhidrat bağımlısı haline gelmiş olur.

Belirtileri neler?
Yemeğe odaklanma: Aç değilken bile yemeği düşünüyorsanız ve sürekli bir şeyler atıştırma halindeyseniz;
Yiyeceklere hayır diyememe: Örneğin kurabiye (ya da başka bir karbonhidrat) sunulduğunda, canınızın isteyip istemediğini düşünmeden hemen yemeye başlıyorsanız;
Duramama: Ortalama bir porsiyondan fazla miktarda olan karbonhidratlı bir besini tüketirken tamamını bitirmeden kendinizi durduramıyorsanız;
Porsiyonlarda aşırılık: Gün içerisinde tükettiğiniz karbonhidrat miktarı normal sınırları fazlasıyla aşıyorsa;
Ekmeksiz yapamama: pilav, makarna gibi yemeklerin yanında bile mutlaka ekmek tüketiyorsanız bir diyetisyene başvurup yardım alarak bu durumu aşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap