Kilo almanıza sebep olan yemek pişirme alışkanlıkları

 

 1. Hazırlarken atıştırma:
  75673497
  Siz de yemek yaparken atıştıranlardan mısınız? Diyet günlüğü tutan kişiler görmüşler ki, yemek hazırlarken farkında olmadan tadına bakmak ya da açlığı bastırmak amaçlı birçok kaçamak yapmışlar. Bu kaçamaklar size farkına varmadığınız ekstra bir 400-500 kalori aldırabilir.
  Çözüm: Yemek hazırlamaya başlamadan önce yapacağınız bir ara öğün açlığınızı bastıracaktır. Yine de yiyeceklerle meşgul olurken durmakta zorlanıyorsanız, elinize bir havuç alıp bu süreçte onunla oyalanabilirsiniz.
 2. Menü planlama:
  27b05dc292e471ff471d069d413d896e
  Öğünler hazırlanırken farkında olmadan aşırı karbonhidrat yüklemesi yapılabiliyor. Örneğin; şehriye çorbası ve makarnadan oluşan bir öğün yüksek karbonhidrat içerir ve tek yönlü beslenmeye örnektir. Patates, sebze olsa da besin değerleri açısından karbonhidrat özelliği gösterir. Bu sebeple patatesli börek de bu duruma örnek verilebilir. Bu durum her öğünün içerisinde olabileceği gibi, gün boyunca da olabilir. Sabahları poaça ile başladığınız bir günde öğlen kuru fasulye-pilav ikilisini yemiş olabilirsiniz. Fast food ve pizza tüketimi de bu tablonun oluşmasında önemli etkenlerdendir.
  Çözüm: Öğünlerinizi besin ögeleri açısından dengeli planlamaya özen gösterin. İdeal bir öğünde, protein kaynaklarından birisi (beyaz- kırmızı et, yurmurta, peynir), yeşil yapraklı sebzeler,  süt ürünleri ve kompleks karbonhidratlar bulunur. Bu kurala dikkat ederek öğünlerinizin besin ögeleri içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca glisemik indeksi yüksek olan pirinç yerine bulguru tercih edin.
 1. Pişirme yöntemi:
  waysofcooking (1)
  Tercih edilen pişirme yöntemi besin değerlerini birinci derecede etkiler. Burada en önemli risk kızartma gibi yöntemleri kullanarak hem besinlerin kalorisini arttırmak, hem de besin değerlerini düşürmektir. Yüksek ısı yağın besinin derinine işlemesini sağlar. Ayrıca yağın bileşenlerinde oksidasyon gibi kimyasal olaylara sebep olur. Bu durum özellikle obezite, kalp-damar hastalıkları, tip-2 diyabet, kanser ve felç gibi sağlık sorunlarına uygun ortam hazırlar.
  Çözüm: Yiyeceklerinizi sağlıklı koşullarda hazırlamaya özen gösterin. Bu aşamada; haşlama, buğulama ve fırında az yağla pişirme yöntemlerine yönelin. Et yemeklerini kendi yağıyla hazırlayın. Sebzelerde ise 1 kilo sebze için 1-2 kaşık bitkisel yağ kullanın. Tavada pişirme yöntemi için yağ yerine yağlı kağıt kullanabilirsiniz.
 2. Aşırı şeker-tuz kullanmak:
  Use-of-Excess-Salt-ssl
  Yemeklerde aşırı tuz kullanımı tek başına kilo almaya sebep olmaz ancak ödem oluşumuna, yüksek tansiyona ve kalp damar hastalıklarına yol açar. Bu sebeple günlük sodyum alımını 5 gramın altında tutmak gerekir. Türkiyede bu miktar sınırın çok üzerindedir.Şeker kullanımını farkında olmadan aşırıya kaçırmış olabilirsiniz. Örneğin çay- kahvelerde 2’şer şeker kullanan birisi günde 3 bardak içtiğinde ekstradan 120 kalori alır. Bunun yanında aralarda alınan çikolata barlar, bisküviler gibi atıştırmalıklar yüksek oranda şeker içerir. Bunlarla birlikte öğünlerden sonra tüketilen tatlılar da bu oranı oldukça arttırır. Aşırı alınan şeker karın çevresi yağlanmasını da arttıracağından kalp-damar hastalıkları, obezite birçok hastalık için yüksek risk demektir.

  Çözüm: Yemeklerinize eklediğiniz tuz ve şeker miktarını kontrol altında tutun. İlk başlarda zor gelse de zamanla bu tatlara alışacaksınız. Bu yüzden sabırlı olun. Yemeklere tat katmak amacıyla baharatlara yönelin. Ayrıca gizli tuz ve şeker kaynaklarını tanıyın. Turşular, salamura yiyecekler, salçalar, fast food türü yiyecekler, işlenmiş etler yüksek oranda tuz içerir. Bununla birlikte gizli şeker kaynaklarına karşı da dikkatli olmak gerekir. Reçel, marmelat, şekerli meyve suları, gazlı içecekler, çikolata, sütlü ve şerbetli tatlılar yüksek oranda şeker içerirler. Ayrıca ketçap, hazır turşu, kahvaltılık gevreler gibi besinler de gizli şeker kaynakları arasında yer alır. Bu sebeple bunları tüketirken de dikkatli olmak gerekir.

 

 

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap