Kilolu olmanın sağlık üzerindeki tehlikeleri

fat_2260264b
Dünya çapında ve ülkemizde hızla artan sayıda kişi ideal kilosunun üzerinde olarak tanımlanıyor. Kilo birçok faktörün sonucudur. Bu faktörler çevre, aile öyküsü ve genetik, metabolizma , yeme davranış veya alışkanlıkları, yaşam tarzı, iş seçimi ve daha fazlasını içerir.
Beden kitle indeksi 25’in üzerinde olan kişiler ‘’kilolu’’ olarak tanımlanır. Bu değer 30’un üzerine çıktığındaysa obezite denilen durum ortaya çıkar. *

Araştırmalar, fazla kilolu veya obez bireylerde birçok hastalığın riskinin fazla olduğunu gösteriyor:
Koroner kalp hastalığı, inme, Tip 2 diyabet, Kanserler (endometriyal, meme ve kolon), Hipertansiyon (yüksek kan basıncı), Dislipidemi, ( toplam kolesterol ve trigliseritlerin yüksek seviyede olması), Karaciğer ve safra kesesi hastalığı, Uyku apnesi ve solunum problemleri, Kemik ve eklem hastalıları, Jinekolojik problemler yüksek kilolu bireylerde daha sıklıkla görülür.

Aile öyküsü gibi bazı faktörleri değiştiremezsiniz. Ancak, yaşam alışkanlıkları gibi diğer faktörleri değiştirebilirsiniz. Örneğin, sağlıklı bir beslenme planı uygulayarak ve uygun miktarda kalori alarak dengeye ulaşabilirsiniz. Fiziksel olarak aktif olun ve inaktif olduğunuz zamanları kısıtlayın. Sağlıksız besinleri diyetinizden çıkartın ve size uygun diyet programıyla ideal kilonuza ulaşmayı hedefleyin. İlk 3 ay içinde %5-10 kilo kaybı kalp hastalıkları ve diğer hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için en önemli ilk adımdır.
* Kilonuzu boyunuzun (metrekare cinsinden) karesine bölerek BKI değerinizi bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap