KIŞ AYLARINDA BESLENME

winter

Soğuk havalar metabolizma üzerinde yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı gibi birçok hastalıkla karşılaşma riski de artar.
Beslenmenize dikkat ederek immun sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Böylece daha zinde, enerjik ve iyi bir ruh halini yakalamış olursunuz.
Ekstra kalorilerden kaçınmak ve masum yiyeceklere yönelmek bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alır.Kış aylarının önemli bir zorluğu da az gün ışığı görmemizden gelir. Yağışlı havalar veya erken biten gün bu duruma sebep olur.Provitamin D güneş ışığıyla deride D vitaminine dönüştürülür. D vitamini eksikliğinde çocuklarda ve yetişkinlerde kemik ve diş dokuları zayıflar. Yine D vitamini düşüklüğü özellikle karın çevresinde yağlanmaya sebep olabilir. Günlük 15-20 dk güneş ışığı almaya çalışın. Cam kenarında ya da dış alanda çalışmak yardımcı olacaktır.Düşük güneş ışığı ayrıca serotonin eksikliğine yol açabilir. Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi verir. Eksikliğinde depresif ruh hali görülür. Depresyonun da birçok insanı yemeğe yönlendirdiği bir gerçektir. Bu sebeple bazı psikolojik değişmelere bağlı aşırı yeme durumlarının serotonin eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Sağlıklı karbonhidratlarla serotonin seviyenizi yükseltebilirsiniz. Tam tahıllılar, esmer, çavdarlı veya yulaflı ekmekler, meyveler, sebzeler, bakliyat çeşitleri kaliteli karbonhidat kaynakları olarak doğru tercihler olacaktır.

İmmun sisteminizi dengelemek için C vitamini ve diğer vitamin alımlarınıza özen gösterin.
Çalışmalar C vitamininin soğuk algınlıklarının derecesini hafiflettiğini ve süresini kısalttığını göstermiştir. Bu amaçla; C vitamini ve beta-karoten açısından zengin, bağışıklık arttırıcı gücü olan narenciye, lahana, brokoli, kabak, ıspanak, maydanoz gibi antioksidanların tüketimini arttırmalısınız.
Ayrıca; enfeksiyonlarla savaşmak için çinko içeriği zengin olan balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, işlenmemiş tahıl ve hububat alımını artırmanız gerekir.

Su tüketimini ihmal etmeyin. Kış aylarında su tüketimi sıcaklığın düşmesiyle birlikte azalır. Su içmek için susamayı beklemeyin.

Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap