Kuruyemiş Faydaları

kuruyemis faydalari

FINDIK 

Fındık metabolizma için enerji verici bir besin maddesidir.  Esansiyel yağ asidi olan linoleik ve oleik asit vücut tarafından yapılamamakta, vücudumuz bu maddeyi dışarıdan yani gıdalarla almaktadır. Fındık bu yağ asitleriaçıdından da zengin bir kaynaktır. Böylelikle kötü kolesterolün düşüp iyi kan yağlarının artmasında yardımcıdır. Ayrıca fındık vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan B1vitamini ve B2 vitamini için iyi, vitamin B6 için ise çok iyi kaynak olması yanında özellikle doğal antioksidan E vitamini bakımından bitkisel yağlardan sonra en iyi kaynaklardan birisidir. Düşük sodyum içerir. Böylece tansiyon hastaları için uygun bir tercihtir. Diyet lifi (posa) bileşikleri bağırsakta kimyasal bileşiklerin toksik etkilerini, kalın bağırsak hastalıklarını, kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyini ve kan şekerini düşürür.

 

BADEM

 

Tatlı ve acı badem olarak iki çeşidi vardır. Acı badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü aynı zamanda lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir.

E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niyasin içerir. Ayrıca Omega 3 yönünden çok zengin olup, baden zihni yorgunluğu gidermede çok faydalıdır. Koli vermede çiğ badem ve badem sütü güzel bir kaynak olacaktır. İspanya’da yapılan, Obesity dergisinde yayımlanan, 28 ay süren ve 8865 yetişkin  erkek  ve kadın  üzerinde uygulanan bir çalışmada, haftada en az iki kez badem tüketen kişiler hiç tüketmeyenlere göre yüzde 31 daha fazla  kilo  kaybetmiştir. Yüksek kalsiyum içeriğiyle manapoz sonrası kadınlar ve gelişim çağında olanlar için güzel bir kaynaktır.

 

 

YERFISTIĞI

 

Yer fıstığı baklagiller familyasından olup tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içerir.

Fıstık B6, B9 vitaminleri yanında, niasin, riboflavin, thiamin gibi, vitaminlerin yanında, sağlık açısından çok fazla faydalı olan pantotenik asit içerir. Kanser, safrakesesi taşları, kolesterol, zayıflama, cilt sağlığı konularında destekleyici etkileri mevcuttur.

 

LEBLEBİ

Nohutun kavurulmasıyla elde edilen leblebi, mide suyunu çektiğinden özellikle kilo verme aşamasında iştah kontrolü için son derece uygun bir atıştırmalık olacaktır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap