MATE ÇAYI

MATE

Güney Amerika kökenli olan mate çayı bölgenin yerel içeceği olarak bilinmektedir. Kafein ve klorojenik asit içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Bu nedenle de son dönemde popülerliği artan bir bitki çayıdır.

Kafein ve klorojenik içermesi nedeniyle enerji verici, fiziki ve psikolojik yorgunluğu giderici, iştah baskılayıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri vardır. Ayrıca vücuttan ödem atılmasına da neden olur.

A, E, C ve B grubu vitaminlerini içerir. Antioksidan içeriği yeşilçaydan daha fazla olan bir bitkidir. Detox etkisi sayesinde stresi ve yorgunluğu giderir.

Mate çayı genellikle tek başına satılmaz. Yeşil çay, biberiye, kekik ve funda yaprağı gibi bitkilerin karışımı olarak satışı daha yaygındır.

Sağlığa olumlu etkileri oldukça fazla olsa da kalp-damar rahatsızlığı, tansiyon, mide ülseri gibi şikayetleri bulunanlar ile hamile ve emzikli bayanların tüketmesi önerilmez. Aynı zamanda karaciğer enzimlerini yükseltebileceğinden karaciğer problemleri yaşayanlarında tüketilmesi tavsiye edilmez.

Yapılan çalışmalarda yüksek yağ içeren diyet ile beslenen kişilerin diyetlerine mate çayı eklendiğinde kilo kaybının ve yağ yakımının arttığı görülmüş. Fakat diyet ve egzersiz beklemeden sadece mate çayına bel bağlamak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Sporla desteklenen diyete yardımcı olarak başvurulabilecek bir bitki çayıdır.

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi mate çayı da kaynatılmadan, demlenerek hazırlanması gereken bir bitki çayıdır. 1 fincan çay için 1 yemek kaşığı mate çayı 3-5 dakika kadar demlenerek tüketilmelidir. Ara öğünlerde tercih etmek bir sonra ki öğünde iştah kontrolü sağlayabilmek adına daha doğru bir tercih olabilir. Önemli olan bir diğer nokta ise, günde 2-3 fincandan fazla mate çayı tüketilmemelidir.

 

Dyt. Merve KARABACAK

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap