METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN

healthy-lifestyle
Metabolizma hızının %50’sinin genetikle geldiği söylenmektedir.Kalan %50 sini hayat tarzınız oluşturur. (Alabama Üniversitesi).Metabolizmanızı hızlandırmak için ara öğünleri ihmal etmemelisiniz. 3 saatten uzun süren açlıkta stres hormonu olan kortizol salınımı artar. Yüksek seyreden kortizol, vücuda yağ depolama sinyali vereceğinden vücut yağ depolamaya yönelir.İngilterede yapılan bir araştırmada, 2 gruba da 2 hafta boyunca hergün totalde eşit kalorili yiyecekler verilmiş. Birinci grup bu yiyecekleri 6 öğün şeklinde alırken, diğer grup 3 öğün düzeniyle tüketmiş. Sonuç olarak 6 öğün beslenen gruptaki kortizol seviyesinin değeri diğerine oranla %17 düşük olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca buna bağlı olarak karın çevresi yağlanmasının azaldığı ölçülmüş.
Bu sebeple öğün atlamayın, acıkmasanız bile vücuda yiyecek geldiği uyasında bulunursanız, yağ yakımını teşvik etmiş olursunuz. Bu durum erkekte de kadında da karın çevresi yağlanmasını önemli ölçüde düşürür.

Tam tahıllı ve bol lifli yiyeceklere yönelin. Bu besinler sindirim sisteminde uzun süre kalacağından hem kan şekerinizin dengelenmesi için idealdir, hem de kısa sürede acıkmanızı engeller.

Uyku saatinden 4-5 saat önce akşam yemeğini ve 2 saat önce de ara öğününüzü bitirmelisiniz. Böylece hem uyku kaliteniz artar hem de vücudunuzu yağ depolamaya yönlendirmemiş olursunuz.

Bol su için. İdrarınız berrak olacak kadar su almalısınız. (kg*30-35ml). Öğün aralarında alacağınız su da sindirim sitemini aktif tutacağı için önemlidir.

Düzenli spor ve hareketli bir yaşam da metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırır. Haftada en az 3 gün 30 dakika orta tempolu yapacağınız fiziksel aktivite yağ yakımınızı da uyaracaktır. Böylece ideal kilonuza yaklaşmakla kalmaz, daha sağlıklı bir hayat sürmüş olursunuz.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap