MEYVELER GÖRÜNDÜĞÜ KADAR MASUM DEĞİL

meyveler masum değil

Yapılan bir araştırma, meyvelerde bulunan şekerin insanlarda açlık hissini attırdığını ve yüksek kalorili besinleri tüketmeye yönelttiğini ortaya koydu

Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlerin ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından olan meyvelerin içinde bulunan şekerin (Fruktoz), insanları yüksek kalorili besinlere olan düşkünlüğünü arttırdığı ortaya çıktı.

Farklı şekerlerin insanları nasıl etkilediğini gözlemlemek için yapılan küçük çaplı bir araştırma, meyvelerin de kilo aldırma anlamında zararlı olabileceğini ortaya koydu. NAS dergisinde yer alan araştırmaya göre, gönüllü 24 kişiye bir gün fruktozla tatlandırılmış şekerli bir içecek, bir diğer gün ise glukoz verildi. Glukozla kıyaslandığında fruktozlu içecek daha çok açlık hissi uyandırdı ve bisküvi ile şekerleme gibi yiyeceklere yönelimi artırdı.

MEYVELER SADECE ŞEKERDEN İBARET DEĞİL

İncelemeler sonrasında ise değişik şekerlerin insanlarda farklı etki yaptığı ortaya çıktı. BBC Türkçe’nin haberine göre, beslenme uzmanları herkesin tükettiği şeker miktarı konusunda daha dikkatli olması gerektiğini, meyvelerin yararlı olduğunu sadece şekerden ibaret olmayıp lifli olmaları, içerdikleri vitamin ve mineraller bakımından önemli besin değeri taşıdıklarına dikkat çekildi.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap