MUCİZEVİ BESİN ANNE SÜTÜ

Anne sütü bebeğe yalnızca annesinin verebileceği ihtiyacı olan en büyük mucizedir. Bebeğine hayatındaki en iyi başlangıcı anne sütü sağlayacaktır.
Anne sütü gebeliğin altıncı ve yedinci aylarında yapılmaya başlar. Anne sütünün en önemli özelliklerinden birisi bebeğin fizyolojik durumuna göre içeriğinin değişebilmesidir. Yani her annenin sütü kendi bebeğinin ihtiyacına göre şekillenmektedir. Erken doğum yapan bir annenin sütünün içeriği ile zamanında doğum yapmış anne sütünün içeriği farklıdır, gece salgılanan süt ile gündüz salgılanan süt birbirinden farklıdır.
İlk 4-5 gün içerisinde salgılanan koyu kıvamlı ve sarımsı renkteki süte halk arsında ağız sütü(kolostrum) denir. Ağız sütü bebeği enfeksiyonlardan koruyacak antikorlar yönünden zengindir. Ayrıca ağız sütü yağ yönünden fakir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, vitaminler, yönünden de zengindir ve bu özelliklerinden dolayı da bebeğe kesinlikle verilmelidir. Bebeğin ilk aşısı gibi görülmektedir.
Anne sütünün % 87’si sudur ve çok sıcak havalarda bile bebek, su ve sulu içeceklere gerek duymamaktadır.
Anne sütünde hazır bebek mamalarında bulunması mümkün olmayan içeriğe sahiptir. Anne sütü taze, temiz ve bebeğe verilmeye hazır bir besindir. Anne sütü ile beslenme ucuz ve basit bir yöntemdir.
Bebeğe ilk altı ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Bebek altı aylık oluncaya kadar anne sütü tek başına yeterlidir. Bebeklere erken dönemde ek gıda verilmeye başlanılması, ishal ve ishale bağlı ölüm riskini artırmaktadır. Bebeğe iki yıl süresince anne sütü verilmelidir.

Diyetisyen Merve Gurbet Aksoy

Yazar Hakkında

Profile photo of Dyt. Merve Gurbet Aksoy

0(352) 222 40 80

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap