NEDEN BİTTER ÇİKOLATA ?

 

050914032216_bitter_cikolata_sutlu_cikolata_h

Beyaz, sütlü ve bitter çeşitlerinden sağlık için en yararlı olanı bitter çikolatadır. Çünkü bitter çikolata diğerlerine oranla  (3 kata kadar) daha yüksek antioksidan etkiye sahiptir.
Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.
Ancak çikolatanın gerçek kakao yağından yapılmış olması gerekir. Bu da ağızda yağlı bir tat bırakmaz. Bitter çikolata da bulunan sağlıklı besin ögeleri; çözünür lif, potasyum, manganez, çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demirdir.
Haftada 50 gr (5 kare) bitter çikolata;
• Antioksidan kaynağı: bitter çikolata önemli bir antioksidan kaynağıdır. Biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev organik bileşiklerle yüklüdür.  Bunlar arasında polifenoller, flavonoidler sayılabilir. Bu sayede hücre yaşlanmasını geciktirir. Bu sebeple güçlü bir anti-kanserojen olarak kabul edilir.
• Kalp sağlığı: İsveçte yapılan 31,000’den fazla kadının katıldığı 9 yıllık bir araştırmada, haftada bir veya iki porsiyon bitter çikolata yiyenlerin, kalp yetmezliği riskini azalttığı gözlenmiş. Ancak Avusturalyada yapılan diğer bir çalışma yüksek kilolu bireylerde kan basıncını arttırdığını göstermiştir.
• Stresi azaltma: Bitter antidepresan olan serotonin içerir. Ayrıca yüksek flavanol içeriğiyle beyin fonkisyonlarında yükseltici etkiye sahiptir. Ayrıca bu etki cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yine bitter çikolatanın içinde bulunan flavin adlı madde, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korurken, parlak ve sağlıklı görünmesini de sağlar.
• Kilo verme: Kopenhag üniversitesinde yapılan bir araştırma, bitter çikolatanın doygunluk hissi vererek yağlı, tatlı ve tuzlu gıdaları tüketme isteğini azalttığını ortaya koydu. 2-3 kare bitter çikolata tat duyularını tatmin edeceğinden, diyette olabilmesi muhtemel diğer kaçamakları engelleyecektir.  Ayrıca flavanoidler insülin direncini zayıflatır.  Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

Tabii ki burada miktardan sıklıkla bahsetmek gerekiyor. İçeriğindeki şeker ve yağ oranıyla fazla tüketiminde ekstra kaloriler kilo alımına sebep olacaktır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap