Ece Kaya

Cevaplanmış

Merhaba .boyum 1.68 .80kilodan 65kiloya indim.fakat artik kilo veremiyorum.spor da yapiyorum.yuruyus vs. Yinede gitmiyor artik 4ay gibi suredir.az kalori aliyorum.az kalori almamdan ola bilir mi acaba? Ne yapmam lazim?

1 answer

Ece Hanım Merhaba,
Bunun birden fazla sebebi olabilir.
1 – Vücudunuz kilo kaybına karşı direnç gösteriyor olabilir. Bu durum kilo kaybetme sürecinde gördüğümüz bir durum, ancak ihtiyacınız olandan az kalori almanız da metabolizmanızın çalışmasını etkilediği için vücudunuzun dirence girmesine sebep olabilir.
2 – Herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir.(insülin direnci, hipotroit vb.)
3 – Şu an boyunuza göre ideal kilo aralığındasınız bu nedenle diyette veya sporda yaptığınız ufak hatalar kilo vermenizi engelleyebilir.
4- Az su içmek de vücutta ödem toplanmasına yol açabilir. Bu nedenle vücut içeriğinize (Yağ-kas-sıvı oranınıza) bakılarak bir yol izlenmesi gereklidir.
NOT : Kilo vermenize engel olan sebebin ne olduğunu bulmak ve sonrasında sağlıklı bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşmak için, bir diyetisyen muayenesi size yardımcı olacaktır. Diyetisyen bakılması gereken kan değerleri konusunda sizi yönlendirir, vücut analizi alarak yağ-kas-sıvı oranınıza bakar ve size en uygun diyet programını oluşturur (Bu gerekirse bir direnç kırma programı da olabilir.) Ayrıca spor ve diyet yaparken yaptığınız bir hata varsa onu da düzeltmenize yardımcı olur.
 

#1

Lütfen giriş yapın veya Kayıt Ol Cevabı Kaydetmek için

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar