Kübra

Cevaplanmış
Anonymous asked 3 April 2015

Merhaba ben 27 yaşında bir hemsireyim boyum 1.60m kilom 70kg. Çoğunlukla gece nöbet olmak üzere karma çalışıyorum. Uyku düzenim ne yazıkki yok. Beslememide düzene koyamadim. Gece çalıştığım zamanlarda sabah kahvaltı yapmadan yatiyorum. Ogleden sonra kalktığımda yoğun bir açlık hissiyle yemeğe saldiriyorum. Reflüm olduğu için kahvaltı yapıp yatamıyorum da. Bu nedenle kilomu dengelemek için yaptığım diyetlerde başarısız oluyorum. Benim için önerileriniz ne olurdu? Şimdiden teşekkürler.

1 answer

Kübra Hanım;
Öncelikle değişken çalışma saatleri biyolojik saati etkilediğinden bu tür sorunlar yaşanabiliyor. Gece nöbetiniz olduğunda ve gündüz çalıştığınız zamanlarda ayrı bir beslenme programına yönelmeniz gerekir. Boyunuza göre ideal kilonuzun üzerindesiniz. Bu sebeple düzenli bir beslenme programı ve spora yönelmenizde fayda var.
Gece nöbetiniz olan günler için dikkat etmeniz gereken birkaç husus var:
1. Öğünlerinizi çalışma saatlerinize göre düzenleyin. 
2. Mesai başlangıcında proteinden zengin bir öğün ideal olacaktır. Et, tavuk, balık, süt ürünleri gibi yiyecekler bu süreçte uygundur.
3.Aşırı şekerli yiyecekler, çay- kahve tüketimi uyku kalitenizi düşürecektir. Bu yüzden özellikle nöbetinizin son saatlerinde bunlardan kaçının.
4. Yumurta ve peynir içeriği olan bir gece kahvaltısı yapabilirsiniz. Yumurta; protein içeriğiyle kan şekerinizin düşmesini geciktirir. Bu öğünü uykunuzdan 2-3 saat önce yapabilirsiniz. Ayrıca, kan şekerinin dengelenmesi için yeterli lif alımı önemlidir. Meyve- sebzeler ve kompleks karbonhidratlar, tam tahıllılar ideal seçimler olacaktır.  
5. Uyku kalitenize özen gösterin. Düzensiz uyku metabolizmayı yavaşlatabilir.
6. Uyandıktan sonra hafif bir öğünle güne başlayabilirsiniz. 

Sağlıklı günler dilerim.

#1

Lütfen giriş yapın veya Kayıt Ol Cevabı Kaydetmek için

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar