Ramazanda Dengeli Beslenmeye Dikkat

ramazanda dengeli beslenmeye dikkat

Ramazan da Dengeli Beslenmeye Dikkat! Uzmanlar Ramazan ayı boyunca oruç tutan vatandaşların hem yeterli sıvı almaları hem de dengeli beslenmeye özen göstermek konusunda uyardı. Nazilli Devlet Hastanesi Diyetisyeni Ajdan Yavuze\, “Günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün yemek yenmeli ve mutlaka sahura kalkmaya özen gösterilmeli” dedi. Sahur öğününde yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Ajdan “Ykvuzel, “Sahurda süt, peynir yumurta gibi kahvaltılıklar, çorba, sebze yemekleri, yoğurt, bulgur pilavı gibi yiyecekler yenilebilir. Yemeklerle beraber kuru veya taze meyve, ceviz, badem gibi kuru yemişlerin tüketilmesi enerji ve mineral açısından destekleyici olabiliyor. İçecek olarak kafeinli içeceklerden uzak durulmalı ve bitki çayları, az şekerli kompostolar tercih edilmeli” şeklinde öneride bulundu.

İFTARDA HIZLI YEMEK YEMEYİN

Ramazan ayının en keyifli yanının kalabalık sofralarda yenen güzel yemekler olduğunu belirten Diyetisyen Yavuzel yaptığı uyarısında “Ancak uzun süreli açlık sonrası bu sofralarda hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yemek kilo almaya, anlık tansiyon ve şeker yükselmelerine yol açabiliyor. Bu yüzden iftar yemeğine peynir, hurma, zeytin gibi kahvaltılıkla veya çorba gibi hafif bir yemekle başlanılması, bir süre ara verildikten sonra etli veya etsiz bir sebze yemeği, salata, yoğurt ile devam edilmesi gerekiyor. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli, yemekler yavaş yavaş ve iyi çiğnenerek tüketilmelidir. İftardan sahura kadar olan süreçte, sıvı ihtiyacını karşılamak için aralıklı olarak su içmek çok önemlidir, sıvı olarak başta su olmak üzere çay, bitki çayları, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu gibi içeceklerin tercih edilebilir” dedi.

İFTARDAN SONRA HAREKET ETMEK GEREKİR

İftar yemeğinden sonra hareket etmenin hazımsızlık problemlerini önlenmeye yardımcı olacağını da belirten Yavuzel, “Ramazan ayında değişen beslenme düzeninin neden olabileceği bağırsak sorunlarını yaşamamak için yemeklerde lif oranı yüksek besinlerden buğday ekmeği, bulgur, sebze yemekleri, ara öğünlerde meyve, kuru yemişlerden ceviz, fındık, badem tüketilmelidir. Ramazan ayında daha rahat sindirim için yemek pişirirken fırında veya haşlama yöntemini kullanılması, kızartma ve kavurmalardan uzak durulması gerekir” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap