RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMENİN 8 ALTIN KURALI

ramazan (1)

Oldukça uzun saatler süresince oruç tutulan sıcak hava koşullarıyla savaşılan ramazan günlerinde sağlığın ve beden ağırlığının korunması için beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Sağlığın idame edilmesi için son derece önemli olan bu altın kurallara bir bakalım.

  1. 17 saat sürecek olan oruç süresince kaybedilen su mutlaka yerine konulmalıdır. Özellikle sıcak havalar dolayısıyla artan terleme sıvı kaybını daha da arttırmaktadır. İftar ve sahur arasında 1,5 litre su mutlaka tüketilmelidir. Fakat su tüketilirken fazla soğuk su tercih edilmemeli ve olabildiğince geceye yayarak tüketilmelidir.
  2. Mutlaka sahura kalkılmalıdır. Zaten oldukça uzun olan açlık süresi sahuru devre dışı bırakarak daha da uzatılmamalıdır. Hafif, besin değeri yüksek doyurucu kahvaltılıklarla dengeli bir sahur öğünü mutlaka tüketilmelidir.
  3. Hem porsiyon kontrolünün sağlanması için hem de yeterli besin öğelerinin alınması için ana yemek olarak etli/kıymalı/tavuklu sebze yemekleri tercih edilmelidir. Böylece hem sebzelerin hem de et ürünlerin besin değerlerinden faydalanılabilir.
  4. Oluşan besin öğün dengesizlikleri sebebiyle metabolizma yavaşlayabilir. Bunun sonucu olarak oluşan kabızlık sorunu ramazanda oldukça sık rastlanan şikayetlerdendir. Bunun önlenmesi için iftarda ve sahurda salata ve çiğ sebzelere muhakkak yer verilmelidir. Böylece tüketilen posa miktarı arttırılarak bağırsak fonksiyonlarının devamlılığı sağlanabilir.
  5. Oruç açıldıktan sonra çorba, salata, yoğurt gibi hafif bir başlangıç yapılmalı ardından ana yemek öncesi muhakkak bir mola verilmelidir. Gün boyu boş kalan mideye ani besin yüklenmesi mide problemlerini doğurabilir.
  6. İftar ve sahurda börek, pilav gibi ağır hamur işlerinden olabildiğince uzak durulmalıdır. Karbonhidrat kaynağı olarak kaliteli tam tahıllar, kurubaklagiller, sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Ekmek yerine tüketilen pide de porsiyon kontrolü unutulmamalı, 1 avuç içi kadar pide 1 dilim ekmek yerine tercih edilebilir.
  7. Ramazanda ziyarete dönüşen iftar sofralarının olmazsa olmazı tatlılardır. Ramazanda gün boyu düşen kan şekeri seviyesindeki dengesizlikleri daha da arttırmamak amacı ile tatlılardan olabildiğince uzak durulmalı. Tatlı tercihi hafif sütlü tatlılardan, dondurmalardan veya meyveli tatlılardan yana kullanılmalıdır.
  8. Ramazanda da ara öğünden vaz geçilmemeli, yemekten 1-1,5 saat sonra meyve, süt, kuru yemiş gibi besinler ile ara öğün mutlaka yapılmalıdır. Tatlı tüketilecekse ara öğün olarak tercih edilmelidir. Sahurda da tamamlandıktan 10 dakika kadar sonra meyve veya süt ile küçük bir ara öğün yapılmalıdır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap