RUJLARDAKİ KİMYASALLARA DİKKAT

rujlardakikimyasallar

RUJLARDA KULLANILAN ZARARLI KİMYASALLAR

TEHLİKE SAÇIYOR

Her kadının kullandığı ve sevdiği kozmetik ürünleri vardır, fakat istisnasız hepimiz ya ruj ya da dudak parlatıcısı kullanıyoruz. Bir araştırmaya göre bir uygulama ile dudaklara 10 miligram ürün sürülüyor. Günde iki veya üç kere ruju veya dudak parlatıcınızı tazelediğinizi düşünürsek, dudaklara günde uygulanan miktar en az 30 miligrama çıkıyor. Bu orantıyla bir kadının hayatı boyunca 3-4 kg ruj yediğini düşünürsek, rujların içerikleri önemli bir hale geliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar bazı rujların içinde krom, kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi toksik maddelerin olduğunu gösteriyor. Dudak ürünleri ortalama günlük düzeyde kullanıldığında kadınların kabul edilebilir düzeyin üzerinde krom yedikleri görülüyor. Ayrıca bu rujların çok fazla kullanımı alüminyum, kadmiyum ve manganez gibi sinir sistemi sorunlarına yol açabilecek maddelere çok fazla maruz kalınmasına neden olabiliyor.

Bize düşen bilinçli tüketiciler olarak ürünlerin içeriklerini dikkatle okumak ve seçimimizi yapmak. Özellikle hamile kadınların ve gelişme çağındaki genç kızların kullandıkları rujların ve dudak parlatıcılarının içeriğine dikkat etmesi gerekiyor.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap