SAĞLIKLI DİŞLER İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

healthyteeth

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak, doğru beslenme açısından da önem taşıyor. Sağlıklı diş ve diş etleri sağlılklı beslenmeyi, sağlıklı beslenme de sağlıklı bir ağız yapısını temin ediyor. Peki bu döngü bir şekilde bozulursa neler olur?  Dünya sağlık örgütü, (WHO) diş ve dişeti hastalılarını tekrarlama sıklığı ve yaygınlığı nedeni ile karşılaşılan en büyük sağlık sorunlarından biri olarak tanımlamaktadır. Kötü ağız hijyeni diyabet, osteoporoz, kroner kalp rahatsızlıkları ve enfeksiyonların habercisi olabilir. Günlük hayatta çoğu kişinin aklına gelmez ancak, bozulan diş sağlığı her açıdan olumsuz sonuçlar doğurur. Diş çürümesi ya da eksik dişler çiğnemeyi zorlaştıracağından, sağlıklı beslenmeyi engeller.
Ağızda bulunan mukoza hücreleri 3 ila 7 günde bir yenilenir. Bu sebeple, bir besin ögesinin eksikliği önce ağızda alarm verir.
Ağız sağlığı elzem olan için belirli vitamin ve minareller vardır.
Protein; diş yapısı, mukozal / bağ doku gelişimi ve bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Kalsiyum, fosfor, çinko, antioksidanlaar, demir, vitamin A, C, B, D, Omega 3 yağ asitleri; mukoza sağlığı, bağ dokuları diş mine mineralizasyonunun devamı ve hücre sağlıgı için önemli besin ögeleri ve minerallerdir.
Bu besin ögelerinden yeterli miktarda almak için sağlıklı bir beslenme düzeni gerekir. Süt ve süt ürünleri tüketimini ihmal etmeyin. Ayrıca tam tahıllılar, protein ve taze sebzelerin tüketimini ihmal etmeyin. Et-tavuk-balık-kurubaklagiller tüketimi ve yeterli güneş ışığı D vitamini emilimi sağlayacağından çok önemlidir.
Gazlı içecekler, dişlerin yüzeyine zarar verir. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın. Elma, havuç, ayva gibi sert meyvelerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin mekanik temizlenmesini de sağlar. Ayrıca mukoza salınımını uyarır. Ve zengin vitamin içeriğiyle diş sağlığını korur. Düzenli meyve tüketimini ihmal etmeyin.

Ağızdaki çürükçül bakteriler basit karbonhidratları kullanacağından, bu besinlerin tüketimini azaltın. Ayrıca beslenmenizde şeker eklenmiş gıdaları mimimalde tutmaya özen gösterin.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap