Sporcu İçecekleri Sağlığa Zararlı mı?

sporcu içecekleri sağlığa zararlı mı?

Terlemeyle birlikte vücuttan atılan su, sodyum ve potasyum, vücudun elektrolit dengesinin bozulmasına yol açar. Bu dengenin bozulması kalp aritmilerine ve birçok organın fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Spor yaparken tüketilen sporcu içecekleri elektrolit dengesizliği riskini azaltmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan karbonhidratı oluşturan glikoz, fruktoz ve sukroz gibi maddeler vücuttan hızlıca emilip kana karışır ve çalışan kaslar için enerji üretilmesini sağlar.

Yapılan araştırmalar içecekte bulunan en az %6 oranındaki karbonhidratın sporcu performansını artırdığını ortaya koymaktadır. Piyasada içerdiği karbonhidrat oranı bakımından çeşitli sporcu içecekleri bulunmaktadır. Karbonhidrat oranı %6 – 10 arasında olanlar hızlı emilip kana çabuk karıştığından spor yaparken kullanılması önerilmektedir. Karbonhidrat oranı %10 – 25 olanlar ise emilimi daha uzun sürede tamamlandığından dinlenme sırasında kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca %10′dan fazla karbonhidrat bulunduran içecekler bazı insanlarda bulantı, diyare ve kramplara neden olabilmektedir.

Fakat enerji içecekleri ile sporcu içecekleri aynı şeyler değildir birbirlerine karıştırılmamalıdır. Enerji içeceği adıyla satılan ürünlerin içinde taurin, bol miktarda şeker, kafein ve karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratlar enerji verirken taurin ve kafein beyinde uyarıcı etki yapıyor ayrıca yorgunluk hissini belirli bir süre geciktiriyor. Yani enerji içeceklerinin terlemeyle atılan sıvı ve elektrolitleri geri kazandırma gibi bir işlevi bulunmuyor.

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap