STRESE İYİ GELEN BESİNLER

_1303195147f7f5628a0Stressful-job
Ruh hali ve beslenmenin bağlantılı olduğu bir gerçektir. Bundan dolayı sağlıklı beslenen bir kişi, sağlıksız beslenene oranla daha az stresli bir yaşam sürer. Ayrıca yapılan araştımalar stresli bi hayatın besinlerin emilimini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Stres durumunda doğal olarak yanlış besinlere yöneliniyor. Yüksek yağ, şeker ve tuz içeren besinler stres hormonu olan kortizol salınımını uyarır ve böylece kısır döngüye girmek kaçınılmaz olur. Bu yüzden stressiz bir yaşam için bu besinlerin tüketimini sınırlamak gerekir.
Stresi Tetikleyici Besinler:
Aşırı kahve tüketimi, enerji içecekleri
Fast food
Sodyum, trans yağ ve şeker oranı yüksek ambalajlı gıdalar
Yağlı et
Alkol
Stresi Azaltan Besinler:
Taze sebzeler:  Sebzelerden brokoli, lahana, ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı olanlar önemli etkiye sahiptir.
Meyveler: Taze meyve ve sebzeler vitamin ve mineral deposu olduğundan stresi azaltmak için önemli etkiye sahiptir. Avokado, böğürtlen, ahududu gibi yemişler ve C vitamininden yüksek turunçgiller stresi azaltan besinler arasında sayılabilir.
Balık: Omega 3-6 yağları beyin faaliyetlerini güçlendirir ve stresle savaşmada önemli rol oynar.
Yağlı tohumlar (badem, ceviz, fındık)
Çorbalar
Yoğurt
Papatya, yeşil çay gibi bitki çayları
Yulaf
Diğer İpuçları:
Su tüketimi: Su tüketiminin psikoloji üzerinde olumlu etkileri belirtilmiştir. Günde ortalama 8 bardak su içmeye özen gösterin.
Düzenli egzersiz
Kan şekeri dengeleyici gün boyunca küçük öğünler tüketin. (kan şekeri düştüğünde zihinsel, fiziksel, ve duygusal enerji azalır ve stres artar).

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap