TARÇININ FAYDALARI

cinnamon
İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir.  18. yy’a kadar Avrupa’da en değerli ve pahalı baharatlarından biri sayılıyordu. Tarçın ağacının iç kabuklarının kurutulmasıyla tarçın çubuğu, öğütülmesiyle de toz baharatı elde edilir.
Uzun zamandır tarçının sağlık üzerine olumlu etkileri biliniyor. Eski mısır uygarlığından beri tıp alanında kullanılan tarçın, özellikle öksürme, artrit ve boğaz ağrısı tedavilerinde kullanılmıştır.
Tarçının mide bulantısı, kusma, ishal, enfeksiyonlar üzerine olumlu etkileri biliniyor.
Ayrıca;
Kan şekerinin dengelenmesi: Tarçının insülin metabolizması üzerinde olumlu etkileri ölçülmüştür. Diabetes Care’de yanyımlanan bir çalışma tarçının bu etkisini doğrulamıştır.
Kilo verme: Tarçın, içeriğindeki bileşenlerden dolayı iştahı baskılayıcı etki gösterir. Bu sebeple kaçamaklar ya da fazla kalori alımının önüne geçilmiş olur.
Kolesterolün dengelenmesi: Günde birkaç gr tarçın metabolizmayı hızlandıracağından yağ metabolizmasına da olumlu etkilerde bulunur.
Güçlü antioksidan ve manganez kaynağı: Beyin ve vücut sağlığı için önemli bir antioksidan ve manganez kaynağıdır.
Beyin işlevleri ve hafıza: Birçok çalışma, tarçının bilişsel faaliyetler üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Burda en önemli husus, miktar kavramına sadık kalmaktır. Hiçbir besin tek başına mucizevi değildir.
Tarçın için günde 1-2 gr ya da çaylarınıza ekleyeceğiniz bir çubuk yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap