Uykusuzluk ve Beslenme İlişkisi

sleepless_1

Düzensiz ve kalitesiz bir uyku; gün içerisinde baş ağrısından sinirliliğe, konsantrasyon eksikliğinden dikkat dağınıklığına ve günlük motivasyonda düşüşe dek birçok soruna yol açabilir. Bağışıklık sistemimizin daha zayıfladığı bu soğuk günlerde grip kol gezerken, griple mücadelede de çok önemli bir silah; düzenli ve kaliteli uyku! Peki ya uykusuzluk problemi süreklilik gösteren kişilerin kendilerini sürekli aç hissettiğini ve bunun da kilo artışıyla sonuçlanabildiğini biliyor muydunuz? Düzensiz uyuyan bireylerde obezite riskinin yüzde 65 oranında arttığı yapılan çalışmalarla ortaya kondu. Kaliteli ve sağlıklı uykuda, karanlık ortamdan oda ısısına birçok faktör etkili olurken, beslenme düzenimiz de önemli rol oynar. İşte, uykusuzluk çekenlerin dikkat etmesi gereken 10 beslenme önerisi…

1. Yatmadan önce süt içmek içeriğindeki triptofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarır ve daha rahat uykuya dalmanız için zemin hazırlar.

2. Akşam yenilen yemekler mutlaka hafif olmalı. Fazla şekerli tatlılar, kızarmış gıdalar, gazlı ve şekerli içecekler, porsiyonların büyümesi, dikkatsizce yenilen bol baharatlı gıdalar sindirimi zorlayarak kaliteli bir uyku sürecine geçmenizi engelleyebilir.

3. Kafeinin kaynakları klasik olarak çay, kahve, enerji içecekleri ve bazı gazlı içecekler gibi görünse de aslında bunlarla sınırlı değil. Çikolata ve bazı soğuk algınlığı ilaçları ile idrar söktürücü ilaçların içerisinde hatta kafeinsiz kahvenin içinde bile belirli miktarda kafein bulunur. Bu nedenle kafeine karşı hassasiyeti olan bireylerin akşam yemeği ve sonrasında bu tip yiyecek ve içecekleri tüketmemelerinde fayda var.

4. Hızlı yaşam temposu içerisinde toplantılara ve işe yetişmek amacıyla çoğumuzun dikkatsizce ve hızlıca beslendiği ortada. Fakat hızlı yemek yeme alışkanlığı sindirimi zorlar; aynı zamanda gaz ve şişkinlik problemine neden olur.

5. Alkol her ne kadar uyuşturan bir içecek olarak görülse de vücutta yarattığı etki çok daha farklı. Vücutta yarattığı dehidretasyondan kaynaklı; terleme, sık uyanma gibi problemler yaratabilir. Bu nedenle yatmadan 6 saat öncesinde alkol alımını kesmek gerekir.

6. 1 çay bardağı kadar badem veya ceviz melatonin kaynağı olarak uykuya dalış sürecini kısaltır ve kaliteli bir uyku sürecine zemin hazırlar.

7. Ahududu, dondurulmuş veya taze olarak yenildiğinde kaliteli bir uyku süreci yakalamanıza yardımcı olur.

8. Muz içeriğindeki magnezyum ile kasların gevşeyerek rahatlamasını sağlar ve melatonin hormonunun salınımını artırarak kaliteli bir uykuya zemin hazırlar.

9. Melisa ve papatya çayının uyku verici ve rahatlatıcı özelliği yadsınamaz bir gerçek. Özellikle kaygı bozukluğu ve yoğun stres yaşadığınız dönemlerde bunu uykunuza yansıtmamak adına yatmadan 1-2 saat önce 1-2 fincan melisa ya da papatya çayı tüketmeye çalışın.

10. Yulaf, içeriğinde barındırdığı triftofan aminoasidi ile melatonin salgısını uyarır ve uyku kalitesini artırır.

 

 

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap