YABAN MERSİNİN ZAYIFLAMA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

lingonberries
Yabanmersininin Zayıflama Üzerindeki etkisi

İskandinavya ülkelerindeki beslenme çeşidinden yola çıkılarak yabanmersininin zayıflamadaki etkisini araştıran çalışmalar yapılmış. Daily Telegraph’da yayınlanan sonuçlara göre, yabanmersininin bu alanda etkili olabileceği gözlenmiş.

Çalışmada kolayca yağ depolayabilen türde fareler kullanılmış.- Bu da obez, ideal kilonun üzerinde olan ya da diyabet riski yüksek bireyleri ifade eden bir durum. Gruplara farklı çeşit kırmızı meyveler ve değişen yağ oranı içeren diyetler verilmiş.
Sonuç olarak kırmızı yaban mersini (Lingonberry, kırmızı ayı üzümü) tüketen grupta önemli gelişmeler kaydedilmiş. Diğer gruplara göre daha az yağ depoladığı görülen grupta ayrıca diğerlerine göre düşük kolesterol, dengelenmiş kan şekeri düzeyleri dikkat çekiyor.

Vücut yağı, kolesterol ve kan şekeri ile ilgili sonuçlara bakıldığında, İskandinavya’da popüler olan bu meyveye diyette yer vermek uygun görünüyor. Yoğurdunuza ekleyeceğiniz 1 kaşık yabanmersini sağlıklı bir yaklaşım olabilir. Ancak kilo vermeyi amaçlıyorsanız hiçbir besin maddesinin tek başına bu konuda etkili olamayacağını unutmayın.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap