YAZA HAZIRLIKLI GİRİN

active_summer

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fazla kiloların verilmesi telaşıyla sağlıksız birçok kişi sağlıksız uygulamalara yönelebiliyor. Şok diyetlerle birkaç günde sonuç alınmaya çalışılınıyor. Ancak bu tür diyetler su ve kas kaybına yol açtığından, evet tartıda fark gözlemlenebilir. Ancak işin gerçek yüzü hiç de öyle değildir. Kişiye uygun beslenme programlarında diyetisyen, uzun süreçli yağ kaybı amaçlar. Bununla birlikte kas ve kemik kütlesini desteklemek gerekir. Ayrıca beslenme ve spor planınız olduğunda bu programa sadık kalma oranınız artar.

 • Öğünlerinizi planlayın. Protein, karbonhidrat ve yağ dengesi sağlanmış ana ve ara öğünleriniz olmalı.
  Ana yemeklerde haşanmış karabuğday ve yesil yapraklı sebzelerle bir salata yapabilirsiniz. Diğer tahıllara oranla yüksek protein içeriğiyle ve uzun süre tok tutma özelliğiyle harika bir seçim olacaktır.
 • Havaların ısınmasıyla daha çok susayacağız. Terlemeyle su atıldığında vücudun su ihtiyacı artar. Bu yüzden mutlaka günde ortalama 8 bardak su için.
 • Nişastası düşük olan brokoli, kuşkonmaz, ve yeşillik gibi mevsim sebzelerine yönelin. Kan kolesterol düşürücü, kalp hastalığı riskini azaltıcı etkileri olan enginar da harika bir tercih olacaktır. Karatinodlerden zengin olan ve güçlü bir antioksidan olan pancarı da bu mevsimde tüketmelisiniz.Ayrıca brokoli, bezelye, kereviz, fesleğen; meyvelerden yabanmersini, ananas ve karpuzun sofralarınızda bulunması önemli ölçüde fayda sağlar.
 • Günde 1-2 defa, öğün aralarında tarçınlı şekersiz yeşil çay içerek metabolizmanızı hızlandırın.
 • Karbonhidrat açlığını önlemek için sağlıklı proteinlere yönelin. Balıklar, derisiz tavuklar, yumurta, yağsız kırmızı et bunlara örnektir. Nisan ayı itibariyle kalkan, mezgit, mercan, levrek gibi balıkları bulabilirsiniz. Böylece balığın içerdiği yüksek protein ve omega 3-6 yağlarıya hem sağlıklı kilo vermeye yönelmiş olursunuz, hem de kalp damar sağlığı, beyin faailyetleri gibi yararlar sağlamış olursunuz.
  Sütünüzü, peynirinizi ya da yoğurdunuzu az yağlılarıyla değiştirerek kalori tasarrufu sağlamış olursunuz.
 • Spora yönelin. Başlangıç için haftada 2-3 defa 30’ar dakika ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Ya da yürüyüş, koşu, bisiklet, paten ya da dans gibi yönelimler için en uygun mevsim dilimindeyiz. Bunu değerlendirebilirsiniz.
  Sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap