Zeytin Güzelleştiriyor

zeytin-guzellestiriyor

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç , kahvaltının vazgeçilmez besini zeytinin içeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücudumuza sağlık ve güzellik getirdiğini söyledi. Akdeniz bölgesinde yaşayanların hem daha uzun yaşadığını hem de sağlıklı  pırıl pırıl saçlara sahip olduğunu anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç “Bunların sırlarından biri de Zeytin ve zeytin yağıdır. Zeytin içeriğinde içinde birçok vitamin içermektedir. Başta E vitamini, A, D ve K vitamini açısından  zengin bir besindir.

Aynı zamanda kalsiyum kaybını da engellemektedir. Çocukların beyin gelişiminde (etkili olan bu hücreleri yeniler, besin doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kalp Damar Hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidandır ve kabızlığı önler. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan Zeytin, çocuklarda sağlıklı diş gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur” dedi.

 

Zeytinyağı daha genç görünmeyi sağlıyor. Zeytinyağının eskiden sadece Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken artık yavaş yavaş genel olarak mutfakların baş yağı olduğunu anlatan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç  “Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolil bileşenler vardır. Bu da biz m daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlar.

Zeytinyağının bir başka yasam koruyucu etkiside LDL’nin (kötü colesterol) oksidasyonunu azaltmasıdır. Böylece k kalp krizi ve felci önlemiş olur. Zeytinyağı da cilde’ e saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saça da parlaklık verir. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azalmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar’ diye konuştu.

Yazar Hakkında

Diğer Paylaşımlar

Bir Yorum Yap