DiyetDoğal Reçeteler

Avakado Zayıflatır mı ?

Herkese merhabaa . Şu sıralar herkesin severek veya popüler olduğu için veya da zayıflatır diye yediği avokadodan bahsetmek istiyorum .Olgunlaşma sırasında meyvede bulunan tekli doymamış yağ asidi (MUFA) miktarı artmaktadır.Yani zeytinyağında da en çok bulunan bu yağ asidi MUFA’nın kardiyovasküler hastalıklar üzerine de olumlu etkileri vardır.

Avokadonun besin ögesi içeriğine bakıldığında, %10-15 yağ içermektedir ve bu yüzden avokado yerken meyve olarak değilde yağ yerine geçen bir besin olduğunu bilerek tüketmeliyiz .

AVOKADO ZAYIFLATIR MI sorusuna gelirsek eğer
Günde Ortalama olarak 70 g avokado (yarım adet avokado) tüketen bireyler ile tüketmeyenlere göre, daha düşük vücut ağırlığı ve bel çevresine sahip oldukları belirlenmiştir. Yapılan başka bir çalışmada ise günde 1-2 adet avokado tüketen bireylerin vücut ağırlıklarında azalma görülmemiştir.
Ayrıca avokado tüketen bireylerin diyet kalitesi tüketmeyenlere göre daha yüksek bulunmuştur.Bu diyet kalitesinin yüksekliği ise yukarda söylediğim gibi kaliteli sağlıklı yağ asidinden yani MUFA’dan kaynaklanmaktadır.
‼️Sonuca gelecek olursak ;hiçbir besinin mucize zayıflatıcı etkisi olmadığı gibi avokadonun da böyle bir etkisi yoktur ‼️Obezite ve ağırlık kaybı konusunda kesin konuşabilmek için çalışmalara ihtiyaç vardır.
Daha net olan bir etkisi var ki o da kaliteli yağ asitleri içermesi sebebi ile kalp sağlığımıza olumlu etkilerinin var olduğu.
Her besinde olduğu gibi yenilen miktar önemlidir,avokado meyve yerine değil yağ yerine geçer unutmayalım.

Diyetisyen Ayça Parlakyiğit
@dyt.aycaparlakyigit

Leave your vote

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25Sonraki sayfa
Etiketler

Diyetisyenler Kulübü

Diyetisyenler Kulübü'nün kurucusuyum. Diyet yapmayı ve fit kalmayı seviyorum. Boş zamanlarımda gezerim, bazen de burada yazarım. Yeni arkadaşlar edinmeyi severim. Sen de aramıza katılmak istersen memnun olurum. :)

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı